Praha Jeruzalém

Vysoký představitel Hamásu v pátek prohlásil, že Hamás je připraven pro dvoustátní urovnání s Izraelem, čímž dal poprvé najevo postoj uznání Izraele. Řekl, že Ismáíl Haníja plánoval předložit Mahmúdu Abbásovi na pátečním setkání návrh dvoustátního řešení. (AP)

V reakci na tuto zprávu představitelé skupiny prohlásili: „Hamás neuzná žádnou konečnou dohodu vykrádající nebo neuznávající teritoriální nebo historická práva Palestinců, stejně jako návrat uprchlíků.“ (Ali Waked)

Palestinský premiér, Ismáíl Haníja, při svém pátečním kázání v Khán Júnis (Pásmo Gazy), že plánuje vyslat do zahraničí palestinské ministry, aby povzbudili mezinárodní komunitu k obnovení finanční podpory Palestinské samosprávě. Haníja řekl, že Samospráva je připravena poskytnout těmto zemím všechny požadované záruky na oplátku za pokračování pomoci. (Ali Waked)

Evropská komise v pondělí oznámí rozhodnutí o zastavení pomoci Palestinské samosprávě, protože neuznala Izrael ani se nevzdala násilí, řekl představitel Velké Británie: „Komise bude v pondělí informovat ministry o svém rozhodnutí dočasně přerušit pomoc palestinské vládě.“ Hamás Evropskou komisi žádal, aby pomoc nezastavovala s tím, že by šlo o formu „kolektivního trestu“ na palestinském lidu. „Naléháme na Evropu, aby si osvojila jazyk dialogu bez předchozích podmínek. Určování předchozích podmínek stabilitě regionu nepomůže,“ řekl Mašir Al-Masri, právník Hamásu.
 
Nový palestinský ministr zahraničí Mahmúd Al-Zahar plánuje na duben návštěvu muslimských národů Blízkého východu a jihovýchodní Asie ve snaze zajistit finanční podporu pro svou vládu, která je finančně na dně. (Reuters)

07.04.2006 00:00 6