Praha Jeruzalém

„Kdokoli odmítá Izrael, ruší svou vlastní roli v mírovém procesu,“ řekl svédskému velvyslanci v Izraeli generální ředitel Ministerstva zahraničí Ron Prosor poté, co Švédsko odvolalo svou účast na mezinárodním vojenském cvičení kvůli účasti Izraele.

Švédský velvyslanec v Izraeli byl ve čtvrtek po středečním prohlášení jeho země, že se nebude kvůli Izraeli účastnit mezinárodního vojenského cvičení, pozván na izraelské Ministerstvo zahraničí, aby objasnil situaci. Ron Prosor, generální ředitel Ministerstva, si na schůzce se švédským velvyslancem Robertem Rydbergem v Jeruzalémě stěžoval, že Švédsko odmítlo Izrael jako partnera v evropském cvičení. „Kdokoli odmítá Izrael, ruší svou vlastní roli v mírovém procesu,“ zdůraznil Prosor. Dodal, že krok Stockholmu „by mohl být vykládán jako podpora pro ty v mezinárodním společenství, kdo volají po delegitimizaci Izraele.“

Generální ředitel Ministerstva zahraničí vyjádřil znepokojení nad zprávami, že Švédsko plánuje prolomit západní bojkot Hamásu a vydat povolení pro vstup do oblastí, kde je aktivní Hamás. Prosor poznamenal, že by to mohl být precedenční krok evropské země, který by mohl být interpretován jako schválení terorismu a teroristické organizace.

Vojenské cvičení, o které se zde jedná, je součástí série „Jarní prapor“. Má se konat v Sardínii na konci května a má být cvičením, koordinací a vytvářením dalších možností spolupráce mezi mezinárodními mírovými jednotkami. Účastnit se mělo devět zemí včetně Švédska a Izraele. Švédsko však svou účast odvolalo. Stockholm sdělil Jeruzalému: „Izrael nyní nedělá nic pro dosažení míru.“ Oficiální mluvčí skandinávské země ve čtvrtek vysvětlil v interview v místním [izraelském] rozhlase, že „naše analýza je taková, že účast Izrale v tomto typu mírotvorné snahy je neodůvodněná s ohledem na politickou situaci na Blízkém východě.“

Diplomatické zdroje vysvětlily, že švédský velvyslanec byl na setkání s Prosorem pozván kvůli sílícímu trendu ze strany Švédska, který Jeruzalém již nějakou dobu zlobil. Zatímco Švédové na jednu stranu jednají vůči Izraeli podpůrně, na stranu druhou pokračují v „právní akrobacii“ ve snaze vydat členům Hamásu povolení ke vstupu do jejich země, sdělily zdroje. Záležitost Izrael pobouřila ještě více, protože zbytek evropských zemí účastnících se vojenského cvičení účast Izraele přijala, ale Švédsko zaujalo postoj proti Izraeli, který vnímalo jako morální.

Záležitost vydávání víz členům Hamásu se nedávno stala v Evropě ještě kontroverznější poté, co nevládní organizace v mnoha zemích pozvaly členy Hamásu k rozhovorům nebo na setkání v rozporu s oficiálním postojem jejich zemí, které jsou proti této teroristické organizaci. Francie například odmítla množství členů Hamásu žádajících o vstup do země poté, co byli pozváni francouzskými organizacemi.  Švédsko a Norsko zaujaly odlišný postoj.

Náměstek švédského ministra zahraničí vysvětlil, s odkazem na udělení víz dvěma členům Hamásu, kteří si přáli navštívit Švédsko, že „ačkoli Hamás je teroristickou organizací, jeho členové nejsou nutně na tomto seznamu.“ Představitelé v Jeruzalémě nad touto argumentací vyjádřili šok, zvláště, když jeden z těch dvou vychvaloval v rozhovorech pro mezinárodní média sebevražedný atentát v Tel Avivu.

„Tyto trendy jsou k zlosti. Tentokrát jsme se rozhodli nepřehlížet je,“ řekl představitel izraelského ministerstva zahraničí, ale dodal, že setkání Prosora a Rydberga tento případ uzavře, jelikož se neočekává, že by Švédsko „zašlo příliš daleko“. Konec konců, Švédsko je členem Evropské unie a je povinno dodržovat oficiální postoj vůči Hamásu. Nicméně představitelé v Jeruzalémě obtížně skrývají své rozhořčení a šok z nedávných švédských výroků a rozhodnutí. „Možná přišel čas, aby izraelští ministři přestali jezdit se švédskými Volvy,“ komentoval cynicky jeden představitel.

28.04.2006 00:00