Praha Jeruzalém

Nacisté vytvořili mobilní vražednou jednotku SS s příkazem provést genocidu Židů v britské mandatorní Palestině.

Nacistické Německo plánovalo během 2. světové vákly rozšířit vyhlazování Židů za hranice Evropy a do Británií kontrolované Palestiny, sdělili dva němečtí historici. V roce 1942 vytvořili nacisté speciální „Einsatzgruppe“, mobilní komando smrti SS, které mělo provést masové vyvraždění Židů v Palestině podobné tomu, které probíhalo ve východní Evropě. Ředitel Výzkumného centra nacismu v Ludwigsburgu, Klaus-Michael Mallman, a berlínský historik Martin Cueppers říkají, že Einsatzgruppe byla připravena pro odchod do Palestiny a zahájení zabíjení asi půl milionu Židů, kteří uprchli před nacistickými tábory smrti v Evropě, jako byly Auschwitz a Birkenau.

Ve studii publikované minulý měsíc říkají, že „Einsatzgruppe Egypt“ čekala připravená v Athénách a v létě roku 1942 byla připravená vylodit se v Palestině a připojit se k „Afrika Korps“ vedeným slavným pouštním generálem Erwinem Rommelem. Blízkovýchodní komando smrti podobné těm, která operovala ve východní Evropě, mělo být vedeno Obersturmbannführerem Waltherem Rauffem. „Ústředním plánem skupiny bylo uskutečnit holocaust v Palestině,“ píší autoři ve studii, která vychází v knize nazvané „Němci, Židé, genocida: holocaust jako historie a současnost.“ Jelikož však Německo Brity kontrolovanou Palestinu nikdy nedobylo, plány přinést holocaust na území dnešního Izraele a palestinských teritorií nebyly nikdy uskutečněny.

Nacisté v Evropě zavraždili šest milionů Židů. „Einsatzgruppen“ podle vlastních záznamů zabily přes milion lidí, většinou civilistů. V bitvě u egyptského El Alamejnu britský generál Bernard Montgomery zvrátil vývoj války v severní Africe porážkou Rommelových „Afrika Korps“ a ukončením jeho africké kampaně. Stejně jako tomu bylo ve východní Evropě, 24 členů komanda smrti mělo naverbovat palestinské kolaboranty, aby „masové vraždy mohly pod německým velením pokračovat bez přerušení.“ „Einsatzgruppe Egypt“ to z Řecka nikdy neuskutečnila.

„Historie Blízkého východu by byla úplně jiná a židovský stát by nikdy nebyl založen, pokud by Němci a Arabové spojili síly,“ uzavírají historici. Na otázku proč se toto objevuje 61 let po skončení 2. světové války Mallmann s Cueppersem říkají, že jednoduše odhalili něco, co dosud jiní historici nezjistili.

08.04.2006 00:00 33