Praha Jeruzalém

Nejméně 23 osob bylo zabito při třech simultánních útocích v turistickém letovisku Daháb na Sinaji. Podle Egypta byli nejméně do svou útoků zapojeni sebevražední atentátníci.

Již potřetí během dvou a půl roku se Egypťané probouzeli do kruté a krvavé reality a přitom se stále ještě zcela nezotavili z následků předchozích útoků. Ke třem současným útokům došlo v pondělí večer v restauraci, kavárně a supermarketu. Podle egyptského ministerstva vnitra bylo zabito 23 osob, tři z nich byli turisté včetně jednoho německého dítěte. Dalších 62 osob bylo zraněno, třetina z nich byli turisté. Očití svědci včetně mnoha Izraelců popisují zvuk silných výbuchů v poklidném městě a potom děsivý pohled, na který jsou již Izraelci zvyklí: kusy těl rozeseté po ulici, lidé volající o pomoc a ambulance letící na místo útoku a pak do nemocnic. Nejsou zprávy o zranění Izraelců kromě tří, kteří utrpěli šok a vrátili se do Izraele bez zdravotnického ošetření.

Egyptští bezpečnostní představitelé v Dahábu sdělili serveru Ynet, že neměli žádná varování o plánech na teroristický útok v oblasti. Stejně jako při předchozích vlnách útoků i tento pondělní tvořily tři různé útoky a z nich dva byli provedené sebevražednými atentátníky a nikoli dálkově odpálenou nebo časovanou náloží. Egypt přitom nedávno hrdě oznámil, že se mu podařilo eliminovat buňky globálního džihádu na Sinaji. Je možné, že načasování útoku souvisí s blížící se schůzkou Davoského ekonomického fóra v Šarm e-Šejku a že má za cíl vážně poškodit turismus, ekonomii a pověst Egypta, kde probíhají boje mezi umírněným islámem a fundamentalisty.

Na Sinaji bylo v pondělí přítomno 1711 Izraelců a dalších 1000 Židů. Izraelské ministerstvo zahraničí nabídlo Egyptu pomoc, Egypt ji však odmítl.

25.04.2006 00:00 3