Praha Jeruzalém

Hamás, který si po převzetí Palestinské samosprávy dělá starosti kvůli svému mezinárodnímu image, „najal“ v Gaze sídlící Výbory lidového odporu k provádění teroristických akcí namísto něj, přičemž noví ozbrojenci Výborů dokonce slibují oddanost Hamásu jako součást jejich přijetí.

„Jsou zde silné známky toho, že se Výbory lidového odporu staly jakýmsi subdodavatelem Hamásu. Zákulisní řízení Výborů umožňuje Hamásu vybízet k teroristickým útokům proti Izraeli a navenek přitom zachovávat svou politiku zdrženlivosti a vyrovnávání se s politickými problémy odvíjejícími se od složení jeho vlády,“ uvádí studie Informačního centra pro zpravodajství a terorismus při izraelském Centru pro speciální studia.

Výbory lidového odporu byly v posledních letech odpovědné za množství raket vypálených z Pásma Gazy na nedaleké židovské komunity. Byly také obviňovány z útoku na americký konvoj v Gaze v roce 2003 při němž byli zabiti tři Američané. Na konci dubna se pokusily provést rozsáhlý útok na hraniční přechod Karni, hlavní terminál pro nákladní přepravu mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Útok byl na poslední chvíli zmařen poté, co palestinské síly nabyly podezření a začaly na blížící se vůz střílet. Vůz, jenž byl bezpečně zadržen, obsahoval podle sdělení bezpečnostních zdrojů „enormní“ množství výbušnin určených k odpálení na hraničním přechosu uvnitř Izraele. Při obdobném útoku minulý rok zahynulo šest Izraelců.

Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet oznámila, že nařízení k provedení útoku na přechod Karni byl Výborům dán vysoce postaveným  členem Hamásu, Ahmedem Randorem. Hamás kvůli tomu předtím převedl peníze na účet Výborů.

Hamás oficiálně převzal Palestinskou samosprávu v dubnu po jeho vítězství v lednových parlamentních volbách s velkým náskokem před Fatáhem. Hamás jmenoval vůdce Výborů lidového odporu, Džamála Abu Samhadanu, na post ministra vnitra a generálního supervizora palestinské policie.

Zpráva Informačního centra pro zpravodajství a terorismus uvádí, že Samhadana, který má dlouhou historii protiizraelského násilí a spolupráce s Hamásem, dal najevo, že zamýšlí pokračovat ve vedení Výborů a útočit na Izrael i po svém jmenování do administrativy Hamásu.

Zpráva odkazuje na izraelské vyšetřování provedené loni v listopadu, při němž zadržení členové Výborů údajně uvedli, že Hamás poskytl jejich organizaci rozsáhlou operační podporu včetně zbraní, výcviku, instrukcí k útoku a měsíčního financování. Jeden zadržený člen Výborů údajně vyšetřovatelům prozradil, že noví rekruti byli rutinně nejprve předvedeni před místní představitele Hamásu, aby jim přísahali věrnost.

Centrum také cituje z rozhovoru publikovaného na webové stránce Výborů lidového odporu v němž jeden z jejich vedoucích členů popisuje metody používané skupinou ve spolupráci s Hamásem při útocích proti Izraeli. „Materiální pomoc dostáváme od Hamásu, stejně jako šest nebo sedm militantních frakcí patřící k hnutí Fatáh,“ říká člen Výborů, Abu Júsúf al-Kúka, zabitý v březnu bombou nastraženou v autě. „Budeme stát při Hamásu a podporovat jej ve všem, jak budeme moci, pro úspěch programu islámského odporu, jelikož islám je jedinou cestou, jíž budou navrácena práva ukradená Palestincům,“ řekl al-Kúka.

Někteří si kladou otázku, zda Výbory koordinovaly své útoky s al-Kájdou, což by představovalo prominentní pracovní vztah mezi touto skupinou globálního džihádu, Výbory a Hamásem. Pokus o útok na přechod Karni byl načasován, aby k němu došlo v téže době jako ke dvěma sebevražedným výbuchům  u mírových sil OSN na Sinaji v blízkosti Gazy. Bezprostředně po útoku sdělili palestinští bezpečnostní představitelé včetně šéfa zpravodajské služby Palestinské samosprávy deníku WorldNetDaily, že sebevražedný útok na Sinaji a zmařený útok na přechod Karni byly koordinovány a byly dílem skupin pracujících v zájmu al-Kájdy.

Palestinští bezpečnostní představitelé sdělili, že v Gaze působící teroristé Výborů zapojení do útoku na Karni byli pravděpodobně schopní cestovat v minulých měsících na Sinaj přes přechod Rafáh, hlavní kontrolní stanoviště mezi Gazou a Egyptem. Vůdce Výborů nedávno řekl deníku WorldNetDaily, že cestoval z Gazy na Sinaj na „dovolenou“.

Šéf výzvědné služby řekl pod podmínkou anonymity, že „al-Kájda se [v Karni] poprvé dostala jen na pár stop od útoku na Izrael. Izraelští bezpečnostní představitelé však prozatím odmítli spojovat zmařený útok na přechod Karni se sebevražednými atentáty na Sinaji nebo s al-Kájdou.

12.05.2006 00:00 26