Praha Jeruzalém

Nová a vylepšená webovka v arabštině vyvolává úžas mezi Araby v zahraničí, uvedlo ministerstvo. „Zdravím všechny své židovské i nežidovské bratry v krásném státě Izrael. Je to poprvé, co mohu zjistit něco o Holokaustu využitím vaší webové stránky“, nedávno reagoval na stránku jeden arabský uživatel. Představitelé ministerstva zahraničí jsou skutečně velmi hrdí na rozšířenou webovou stránku, které předcházely měsíce tvrdé práce. „Je to jediná oficiální stránka v arabštině s komplexními informacemi o Izraeli, v Izraeli není jiná stránka podobného rozsahu“, řekla Amira Oreová, ředitelka Oddělení arabských médií. „Tento program je pro nás velmi důležitý a pramení z důvěry v investování více prostředků do podpory dialogu s arabským světem. Je nám líto, že jsme v této aréně sami, ale jsme hrdí na to, že jsme jediná webová stránka s dostupnými širšími informacemi a navíc i historickými dokumenty, jakým je například dohoda z Camp Davidu,“ řekla. „Naší vizí je vyvinout tuto stránku do takové úrovně, aby byla srovnatelná s naší stránkou v angličtině, která po deseti letech práce obsahuje více než 20 000 dokumentů“, dodala Oronová.

Po rozhodnutí aktualizovat arabskou stránku bylo přidáno mnoho dokumentů včetně těch, které se zabývají židovskou a izraelskou historií, dále byly doplněny informace o politickém systému, ženských právech, ekonomice, kultuře, na stránce jsou i videa. Dodány jsou i aktuální informace o významných událostech souvisejících s ministerstvem zahraničí. „Neprezentujeme Izrael jen v rámci konfliktů, například dětská nemocnice Schneider používá vyspělou techniku k léčení izraelských a arabských dětí,“ řekla Timora Šapiraová, vedoucí redaktorka a technická ředitelka stránky. „Spolu s inovacemi na poli vědy a medicíny, také máme množství informací o záležitostech souvisejících s politikou, například o izraelských diplomatických vazbách s ostatními zeměmi včetně Egypta a Jordánska.“ Oronová dodala: „Rozhodli jsme se, že na internet umístíme články psané liberálními arabskými intelektuály, které zobrazují odvážné postoje, i když nebudou nutně souhlasit s izraelskými názory. Pro nás je důležité ukázat, že také arabští autoři nesouhlasí s terorismem a podporují mírové dialogy, a když si arabský uživatel stránek přečte článek od arabského autora, dostává to větší vážnost.“

Aktualizovaná stránka byla uvedena do provozu teprve před několika dny, ale stačila již obdržet nadšené odezvy od surfařů z arabského světa. Stránka je uspořádaná a plná informací. Jiné arabské stránky ji používají k přípravě článků o Izraeli a Židech. Toto je skutečně pravdivá informace,“ napsal arabský surfař z Evropy. Další uživatel uvedl: „Stránka mě velmi ohromila. Obsahuje komplexní informace o Izraeli, kterých si většina lidí není vědoma.“ Dalšího arabského surfaře zaujala videa, zamířená ke zlepšení dojmu o Izraeli. Na vlastní požadavek bylo vydavateli malých arabských novin uděleno povolení používat obsah ze stránek. Stránka také vyvolal zajímavé otázky a různé názory. „Mnoho lidí se ptá, jak konvertovat k judaismu, jak imigrovat do Izraele, jak se naučit hebrejsky, jak sehnat práci v Izraeli a jak zahájit ekonomické vztahy s Izraelem,“ řekla Šapiraová. „S výjimkou malého množství nenávistných mailů odpovídáme na každou otázku,“ dodala. „Zdvořile odpovídáme, že judaismus není misionářské náboženství, které se pokouší přesvědčit lidi z ostatních náboženství ke konverzi. Avšak pokud se někdo opravdu zajímá o konverzi, musí projít procesem s oprávněným rabínem,“ řekl Lion Ben Dror z Oddělení pro arabské PR. „Arabští surfaři chápou, že v mnoha případech je složité najít ve svém okolí kvalifikovaného rabína.“ Ministerstvo zahraničí doufá ve výrazný nárůst počtu návštěvníků aktualizovaných stránek. Předchozí verze stránek přilákala zhruba 250 000 návštěvníků za rok.

02.05.2006 00:00 1