Praha Jeruzalém

Íránský ministr zahraničí Manúšer Mottaki řekl novinářům, že jeho země je ochotná vést rozhovory s USA, ale odmítá požadavek Washingtonu na pozastavení prací s atomovou energií. Mottaki řekl: „Podporujeme dialog v poctivém a nezaujatém duchu, ale nebudeme mluvit o našich nesporných a legitimních právech, protože toto je právo našeho lidu podle mezinárodních práv a smluv.“ „Jsme připraveni hovořit o společných zájmech a pokud by byly podmínky takové, jaké jsme navrhli, jsme připraveni jednat se všemi stranami,“ řekl.

Spojené státy ve středu nabídly, že se budou účastnit rozhovorů o íránském nukleárním programu hlavně proto, že mají zájem o Čínskou a Ruskou podporu v OSN v záležitosti sankcí proti Íránu, pokud by byly potřeba. Zatímco se světové mocnosti připravovaly na setkání ve čtvrtek ve Vídni, aby se zabývaly otázkou Íránu, Washington se vyjádřil, že je připraven začít vyjednávání vedené Evropou, pokud Teherán pozastaví obohacování uranu. Ochota Washingtonu získat své zatím nejvážnější kontakty s Íránem od doby, kdy před 26 lety přerušili diplomatické vazby, přišla v rámci podezření, že Írán chce získat nukleární zbraně.

Jeden americký představitel spojil snahy o dohodu s Čínou a Ruskem s pokusem uklidnit jejich rozhodnou opozici k sankcím OSN vůči Íránu. „To, na čem se domluvili, je, že pokud Írán nebude akceptovat tuto nabídku na vyjednávání, nebo pokud nebude vyjednávat s dobrým úmyslem, obrátíme se na Radu bezpečnosti,“ řekl představitel, který nechtěl být jmenován. Navíc uvedl, že Condoleezza Riceová by měla dokončit seznam možných sankcí, které by mohly být uvalené na Írán „pokud Írán odmítne nabídku k vyjednávání, nepozastaví obohacování uranu nebo nebude vyjednávat s dobrými úmysly.“

Ale minimálně část ceny byla zřejmě podmíněna souhlasem Spojených států, že se budou podílet na snahách Británie, Francie a Německa zabránit Íránu v jaderných aktivitách ekonomickými a jinými podněty. „Abychom zdůraznili náš závazek k diplomatickému řešení a ke zlepšení vyhlídek k úspěchu, jakmile Írán úplně zastaví obohacování uranu, Spojené státy zasednou ke stolu společně s našimi kolegy z EU a setkají se se zástupci Íránu,“ řekla Riceová. Washington zůstal u rozhovorů, zatímco prezident Bush řekl ve středu novinářům: „Podle mého rozhodnutí Spojené státy zaujmou vedoucí postavení v řešení tohoto problému.“ Před svým odjezdem do Vídně Riceová vedla mnoho hodin rozhodující kolo rozhovorů se svými protějšky z Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny.

01.06.2006 00:00