Praha Jeruzalém

Šéf Výborů lidového odporu, Džamál Abu Samhadana, který byl ve čtvrtek zabit izraelským letectvem, byl považován za jednoho z nejhledanějších Palestinců. Před dvěma měsíci byl jmenován generálním inspektorem palestinského Ministerstva vnitřní a národní bezpečnosti, což je pozice obdobná jako pozice generálního ředitele ministerstva.

Organizace Abu Samhadany se účastnila poslední intifády a několika větších teroristických útoků proti izraelským ozbrojeným silám a osadníkům v Pásmu Gazy. V jednom teroristickém útoku zabili izraelské vojáky v tanku Merkava a při jiném útoku měli na svědomí zabití vojáků jedoucích v obrněném transportéru. Výbory lidového odporu byly také odpovědné za explozi tunelů pašeráků zbraní (když je prohledávaly izraelské jednotky).

Představitelé Izraele a Spojených států rovněž  věří, že organizace Abu Samhadany je odpovědná za vraždu amerických bezpečnostních představitelů zabitých explozí v blízkosti jejich konvoje jedoucího poblíž hraničního přechodu Erec.

Abu Samhadana, otec pěti dětí, patřil k největšímu klanu v Pásmu Gazy a žil v Rafáhu. Hledaný byl od počátku 80. let, většinou kvůli pašování z Egypta, a byl nucen z Pásma Gazy uprchnout. Nějakou dobu strávil v Damašku a Maroku, studoval na důstojnické škole v Německu a Alžírsku. V roce 1994, po podepsání dohod z Oslo, se vrátil do Pásma Gazy. V roce 2000, na počátku intifády Al-Aksá, vytvořil Výbory lidového odporu jako násilnou alternativu hnutí Fatáh. K jeho organizaci se připojily další subjekty napojené na globální džihád, Hizballáh a Írán. Organizace ve volbách do Palestinské samosprávy podporovala Hamás, což byl krok, který jen posílil izraelské vnímání těsných vazeb mezi těmito dvěma organizacemi.

Představitelé obranného establišmentu zmiňují, že Abu Samhadana později nebyl vidět ve svém oficiálním postu na ministerstvu Palestinské samosprávy, ale Palestinci jeho rezignaci nikdy nepotvrdili a jeho oficiální zapojení do Samosprávy nebylo zcela jasné.

Krvavá stopa Abu Samhadany
Abu Samhadana provedl útok proti autobusu vezoucímu děti poblíž Kfar Darom v Pásmu Gazy při němž byly zabity dvě děti. Byl také komplicem v teroristickém útoku na rodinu Hatuelových v květnu 2004 při němž byla zavražděna Tali Hatuelová, těhotná žena, a její čtyři dcery.

V roce 2003 podnítil teroristický útok proti izraelské armádě, kdy silné exploze namířené proti tanku zabily sedm vojáků. V září 2004 také provedl útok s infiltrací na stanoviště izraelské armády v osadě Morag v Pásmu Gazy při němž zabil tři vojáky.

Výbory lidového odporu stály také za útokem proti americkému konvoji jedoucímu v říjnu 2003 v Gaze pomocí nastražené silné silniční nálože, která zabila tři Američany z bezpečnostního personálu. Tento útok americké představitele silně rozhněval.

V uplynulém roce se Samhadanovi muži plně zapojovali do odpalování raket Kasám na Izrael a do zpravodajské  komunikace mezi Pásmem Gazy a Západním břehem.

Abu Samhadana v prosinci 2004 unikl pokusu o jeho zabití. Bývalý šéf bezpečnostní služby Šin Bet a současný ministr vnitřní bezpečnosti Avi Dichter nedávno volal po tom, aby „na něj položili ruce.“ „Džamál Abu Samhadana je zločinec a Hamásem najatý zabiják, který zaslouží, aby byl Izraelem uvězněn při první příležitosti, která se naskytne,“ řekl Dichter před dvěma měsíci. Dichter znal Samhadanu od doby, kdy pracoval jako bezpečnostní koordinátor v Pásmu Gazy a později jako šéf jižního distriktu a jako šéf Šin Bet. V interview načrtl jeho dráhu „malého kriminálníka“ od pašeráka přes Egyptskou hranici do pozice dodavatele teroristických útoků.

„Židé naši jediní nepřátelé“
„Máme jenom jedny nepřátele, Židy. Budu pokračovat v nošení zbraně při sobě a stisknu spoušť kdykoli to budu potřebovat pro ochranu mého lidu,“ řekl Abu Samhadana britskému nedělníku Sunday Times. „Odpor musí pokračovat. Palestinské organizace, které jsou dnes aktivní se v budoucnu stanou palestinskou armádou,“ dodal. Abu Samhadana řekl, že cestuje sám, během noci, ve starém nenápadném autě. Řekl také, že nestrávil dvě noci na stejném místě a zřídka se modlí v téže mešitě. Mimo hrozeb Izraeli mluvil Abu Samhadana v interview také o jeho zapojení do vnitřních palestinských záležitostí ve snaze zastavit vnitřní i mezinárodní kritiku ohledně jeho nové pozice v Palestinské samosprávě s tím, že bude bojovat proti korupci a krádežím.

09.06.2006 00:00 8