Praha Jeruzalém

Hamás vyvíjí lektronické navádění střel, naznačuje podporu Íránu a hrozí ukončením příměří.

Hamás vyvíjí novou elektronicky naváděnou raketu, která dostane většinu velkých izraelských populačních center do palebného dosahu. Deníku WorldNetDaily to sdělil Abu Abdulláh, šéf takzvaného vojenského křídla Hamásu.

Abdulláh je považován za jednoho z nejdůležitějších operačních členů Mučednických brigád Izzadina Al-Kassáma, prohlášených za odbojový oddíl Hamásu. Řekl, že skupina nebude bezprostředně provádět raketové útoky, ale že Hamás získává nové zbraně a připravuje se pro možnost obnovení protiizraelských operací, pokud by mělo skončit příměří, které skupina podle svého tvrzení dodržuje. Abdulláh naznačil možnou asistenci Íránu v raketovém programu Hamásu.

„Minulý měsíc jsme urychlili zlepšování operací při produkci raket,“ řekl Abdulláh. „Díky Alláhovi jsme již vylepšili rakety a v budoucnu budeme mít čtvrtý model našich raket Kassám, které budou elektronicky naváděné a velmi přesné. Našim bojovníkům mudžahedínům se dostává vysoká úroveň výcviku ohledně toho, jak používat nové Kassámy a jak maximalizovat jejich přesnost. S pomocí Alláhovou uspějeme.“

Abdulláh tvrdí, že nová raketa bude schopna zasáhnout „každý cíl v okupované Palestině z roku 1948 (tj. v Izraeli)“ a že „bude schopna zasáhnout centrum Izraele, i když by přesun těchto raket na Západní břeh (táhnoucí se podél hlavních izraelských měst) měl být z nějakého důvodu přerušen.“

Palestinské skupiny doposud obecně odpalovaly tři verze Kassámů, improvizovaných ocelových raket naplněných výbušninou a palivem. Tyto rakety mají dolet mezi jednou až pěti mílemi (1,5 – 8 km). Třetí verze má nejdelší dolet a je největší – asi 1,2 m. Rakety nemají naváděcí systém a jsou odpalovány z měst v Pásmu Gazy teroristy, kteří údajně využívají trajektorie rakety a známou cestovní vzálenost pro zacílení židovských komunit u hranice s Gazou. Kolem 20 procent Kassámů po dopadu nevybuchne. Od stažení Izraele z Pásma Gazy před devíti měsíci bylo na přilehlá židovská sousedství vypáleno více než 300 raket, většinou Kassámů. Více než deset raket bylo vypáleno jen během minulého týdne.

Izraelská armáda se pokoušela zastavit raketovou palbu povětšinou využitím dělostřelectva a vzdušných útoků na podezřelá místa sloužící k odpalování, ale operace nebyly úspěšné. Izrael na počátku tohoto týdne proto provedl zásah hluboko v Pásmu Gazy, údajně první svého druhu od srpnového stažení se z tohoto teritoria.

Islámský džihád ve středu spustil raketovou salvu na Sderot, izraelskou komunitu v Negevské poušti asi pět mil od Gazy. Jedna z raket dopadla několik set stop od domu izraelského ministra obrany Amira Perece. Mluvčí Islámského džihádu řekl, že včera odpálené rakety byly novými raketami s delším doletem vyrobené nedávno na základě ruských raket Kaťuša s maximálním doletem 12 mil.

Izrael zaznamenal průběžná zlepšení Kassámů, nicméně informace o palestinských skupinách vyvíjejících naváděcí systémy nezveřejnil. Vysoce postavený činitel palestinské zpravodajské služby sdělil deníku WorldNetDaily, že jsou důkazy o vývoji naváděných raket skupinami v Gaze. Představitelé obrany Státu Izrael nicméně varovali, že do Pásma Gazy byly propašovány některé pokročilé rakety včetně protiletadlových střel.

Izraelští představitelé rovněž říkají, že Írán zlepšuje raketové kapacity protiizraelských skupin včetně libanonského Hizballáhu, který od Teheránu údajně nedávno získal rakety s možností doletu až 125 mil (200 km), čímž dostávají většinu izralských populačních center do palebného dosahu stanovišť skupiny podél severní hranice Izraele.

Na dotaz, zda Hamás dostal nějakou podporu ze strany Íránu při vývoji svého raketového arzenálu odpověděl Abdulláh: „Hamás jako islámské hnutí a muslimové má právo obdržet pomoc od jakékoli muslimské mocnosti po celém světě. To je součástí islámské tradice a Koránu. Hamás má výborné vztahy s Hizballáhem a Íránem, ale my nejsme povinni sdělovat reportérům zda Hamás dostal vojenskou pomoc od Íránu nebo Hizballáhu.“

Abdulláh pokračoval: „Nejrasističtější režim, jaký v moderní historii existoval, režim jihoafrického apartheidu, měl výborné vztahy s Izraelci a nikdo Izrael kvůli této spolupráci neodsoudil. To ukazuje jak je svět pokrytecký ve snaze kritizovat nás pro jakoukoli pomoc od Íránu.“

Abdulláh trvdil, že Izrael záměrně umenšoval raketovou kapacitu jeho skupiny a prohlásil, že Hamás nakonec poruší příměří, s nímž souhlasil loni v únoru.

„Je normální, že Izraelci budou podceňovat schopnosti palestinského odporu, jako třeba nepřipuštěním toho, že pracujeme na těchto nových raketách,“ řekl. „lidé, kteří provedli stažení (z Gazy) nyní nechtějí mluvit o takzvaných rizicích.“ „V posledních patnácti měsících i přesto, že bojovníci Hamásu dodržovali příměří, jsme nepřestali činit důležitá zlepšení a profesionální výcvik na vojenské úrovni. V budoucnu, až bude Hamás zavázán zastavit příměří, uvidí svět naše vojenské schopnosti.“

01.06.2006 00:00 2