Praha Jeruzalém

Americké zbraně nedávno dodané Spojenými státy a Izraelem palestinské policii – zásilka zahrnující přes 3000 amerických útočných pušek M-16 a více než milion kusů munice – mohou skončit v rukách teroristů Hamásu, sdělil vysoký palestinský představitel v exluzivním interview deníku WorldNetDaily.

Abu Jusúf, důstojník prezidentské gardy předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, zvané „Force 17“, naznačil, že zbraně, které byly převedeny v posledních dnech jeho skupině, již byly použity ve spoustě střeleckých útoků provedených teroristickou skupinou Mučednické brigády Al-Aksá včetně úterního přepadení,  po němž zůstaly zraněny tři izraelské školačky.

Jusúf navíc řekl, že by zbraně mohly být také sdíleny s Hamásem, ale pouze pokud Hamás začlení svou milici v Gaze o síle 3000 mužů do všeobecné palestinské policie. Ačkoli analytici říkají, že to je nepravděpodobné, Hamás údajně již několikrát souhlasil s rozmístěním svých ozbrojenců v Gaze jako součásti palestinské policie.

Jusúf sdělil, že zbraně by mohly být vedle Hamásu a Brigád sdíleny i s jinými teroristickými skupinami. Je dobře známo, že mnozí ozbrojenci Force 17 jsou také členy Brigád Al-Aksá, odnože Abbásovy strany Fatáh odpovědné za množství nedávných sebevražedných a střeleckých útoků a raketovou palbu na Izrael.

„Pokud nás podmínky v terénu budou zavazovat [a Hamás se připojí k palestinské policii], nebudeme váhat rozdělit se o tyto zbraně s našimi bratry z Hamásu a jiných organizací,“ řekl Abu Jusúf.

Zprávu o tom, že nedávný transfer zásob amerických zbraní pro Force 17 byl umožněný Izraelem a koordinován Spojenými státy přinesl jako první deník WorldNetDaily. Palestinští představitelé sdělili, že si Abbás tiše vyžádal zbraně od USA při rozhovorech do nichž byl zapojen i Izrael, Jordánsko a Egypt.

Balík zbraní zahrnoval 3000 útočných pušek M-16 od Spojených států s milionem nábojů, jak sdělili palestinští představitelé zapojení do transferu. Zprávy v médiích hovořily o 370 útočných puškách a nespecifikovaném množství nábojů.

Izraelský premiér Ehud Olmert minulý týden oznámil, že schválil zásilku zbraní a munice s vysvětlením, že transfer byl míněn jako podpora Abbásovy strany Fatáh v nedávných střetech s Hamásem. Zásilka pocházela z Jordánska a pro převoz potřebovala povolení od Izraele. Olmert sdělil minulé úterý reportérům: „Udělal jsem to, protože nám dochází čas a potřebujeme pomoci Abu Mazenovi.“ Ale vysoký důstojník Force 17, Abu Jusúf, sdělil deníku WorldNetDaily, že zbraně budou sdílny s Mučednickými brigádami a použity k útokům proti Židům.

„Zbraně nebudou použity v interní válce, ale proti Izraelcům,“ řekl. „Force 17 je hrdá, že jsme byli první, kdo vedl palestinský lid během těžkých časů jako byly operace odporu [proti izraelské armádě během rozsáhlé operace v severním Samaří v roce 2002]. Budeme také první, kdo povede Palestince v současném boji proti izraelské okupaci.“

23.06.2006 00:00 9