Praha Jeruzalém

Podle průzkumu veřejného mínění provedeného Pewovým výzkumným centrem podporuje 37 procent německých respondentů pozici Izraele v Blízkovýchodním konfliktu; ve Francii vzrostla podpora Izraele za poslední čtyři roky o 17 procent a nyní je na podobné úrovni jako podpora Palestinců.

37 procent německých respondentů vyjádřilo podporu pozice Izraele v konfliktu ve srovnání s pouhými 18 procenty těch, kdo podporují Palestince. Průzkum provedený před dvěma roky ukázal vyrovnané rozdělení postojů německých občanů k otázce konfliktu. Tehdy vyjádřilo podporu pro Izrael 24 procent Němců a stejné množství vyjádřilo podporu Palestincům.

Ve Francii byla změna ještě dramatičtější. 38 procent účastníků výzkumu vyjádřilo proizraelský postoj a stejné množství propalestinský postoj. Tyto údaje dokládají výraznou změnu postojů ve prospěch Izraele, protože o čtyři roky dříve vyjádřilo podporu Palestincům 38 procent Francouzů ve srovnání s pouhými 19 procenty Francouzů podporujících Izrael.

Ve Spojených státech je Izrael podporován drtivou většinou. Kolem 48 procent Američanů podporuje v konfliktu pozici Izraele ve srovnání s pouhými 13 procenty podporujícími Palestince. V Rusku podpořilo Izrael 21 procent oproti 16 procentům respondentů podporujících Palestince.

Izrael však ztratil u Španělských respondentů, kteří pouze v devíti procentech podporují pozici Izraele ve srovnání s 32 procenty podporujícími Palestince. Palestinci získali navrch také ve Spojeném království, byť ne podstatně více: 29 procent ku 24 procentům. Nejvyšší podpora Izraele v muslimských zemích byla zaznamenána v Pákistánu – šest procent ve srovnání s 59 procenty.

Írán méně znepokojivý než Blízký východ

17.000 respondentů ze Spojených států a dalších 14 zemí bylo také dotázáno na jejich názor týkající se dalších témat globální agendy. Respondenti byli mimo jiné dotázáni na elementy o nichž jsou přesvědčeni, že  vytvářejí nebezpečí pro světový mír, a vyšlo najevo, že se více respondentů obává následků blízkovýchodního konfliktu než íránského jaderného programu.

Asi 51 procent Němců odpovědělo, že konflikt s Palestinci je nebezpečný pro světový mír. Stejně tak i 45 procent Britů, 43 procent Američanů a 35 procent Francouzů. Britové a Francouzi se méně obávají Íránu: jeho jaderný program vnímá jako hrozbu 34 procent Britů a 31 procent Francouzů.

K vítězství Hamásu v Palestinských parlamentních volbách řeklo 71 procent Němců, že to byl pro Palestince „špatný tah“. Stejný názor sdílí 69 procent Francouzů a 50 procent Američanů. Ve Spojeném království však odpovědělo, že vítězství Hamásu bylo špatným tahem, pouze 37 procent, zatímco 32 procent volbu vnímalo jako „dobrý tah“.

Pew Research Center je americké výzkumné centrum provádějící své výzkumy veřejného mínění v 50 zemích. Jednou z jeho spolupředsedkyň je i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

18.06.2006 00:00 2