Praha Jeruzalém

Tel-avivská policie v pátek dopadla tři teroristy, kteří zjevně plánovali provést sebevražedný útok v Tel Avivu. Zatčeni byli v blízkosti tel-avivského přístavu, oblíbené oblasti plné barů a restaurací. Policie po jejich zatčení zrušila stav pohotovosti, který byl vyhlášen několik hodin předtím, když policie získala specifické zpravodajské informace o sebevražedné atentátnici jedoucí v Renaultu Express do Tel Avivu.

Cestující tohoto vozu se sice po zastavení vozidla a zjištění blížících se policistů pokusili uprchnout, ale policie je po varování s namířenou zbraní dopadla. Po upozornění na podezřelý objekt na jiném místě policie zjistila dalšího podezřelého prchajícího ze scény v jiném vozidle. Podezřelý, u kterého nebyly zjištěny žádné výbušniny byl vzat k výslechu.

Bezpečnostní establišment má v současnosti 22 varování o plánovaných atentátech a únosech na izraelském teritoriu. Kvůli těmto varováním byla na palestinská teritoria uvalena všeobecná uzavírka nejméně do do sobotní noci. Většina varování pochází ze Západního břehu a týkají se útoků osnovaných Islámským džihádem.

Podle vysoce postaveného bezpečnostního činitele má Izrael zpravodajské informace dokazující, že se Hizballáh obrátil zvláště na palestinské teroristické skupiny na Západním břehu s žádostí o provádění útoků s cílem otevřít třetí frontu navíc k severní (na hranici s Libanonem) a jižní (v Gaze).

22.07.2006 00:00 6