Praha Jeruzalém

Těla vojáků íránské Revoluční gardy, kteří byli zabiti v Libanonu izraelskou armádou, byla převezena do Sýrie a odtud letecky přepravena do Teheránu, sdělili deníku WorldNetDaily vysoce postavené libanonské politické zdroje.

Tato informace byla potvrzena představiteli izraelské a egyptské bezpečnosti. Informace následuje po řadě zpráv z minulých dní o tom, že íránští vojáci pomáhají teroristům Hizballáhu v Libanonu v jejich útocích na Izrael včetně pomoci s odpalováním raket na izraelská populační centra.

Libanonské zdroje uvedly, že šest až devět zabitých vojáků íránské Revoluční gardy bylo odvezeno minulý týden nákladními vozy o Sýrie a odtud letecky zpět do Íránu. Sdělili také, že jejich těla byla odvážena společně s desetitisíci libanonských civilistů prchajících ze země do Sýrie.

Syrské autority zaznamenaly od zahájení izraelské vojenské kampaně v Libanonu před dvěma týdny (která přišla po útoku Hizballáhu na židovský stát při němž byli uneseni dva izraelští vojáci) více než 140.000 Libanonců vstoupivších do Sýrie, většinou přes otevřené oblasti na syrsko-libanonské hranici.

Denik WorldNetDaily již dříve informoval, že podle izraelských bezpečnostních představitelů jsou „konkrétní informace“ o stovkách íránských vojáků rozmístěných při pozicích Hizballáhu v Libanonu a pomáhajících při odpalování raket na Izrael.

Izraelští představitelé řekli, že íránské gardy řídily odpálení radarem naváděné rakety C-802, která před dvěma týdny zasáhla izraelské vojenské plavidlo při pobřeží Libanonu a zabila čtyři vojáky. Írán tuto raketu získal podle Izraele od Číny.

Podle izraelských představitelů zahrnují povinnosti íránských vojáků skladování a opatrování raket dlouhého doletu v arzenálu Hizballáhu, včetně raket Zalzal, které mají mít údajně dolet 125 mil, čímž dostávají do palebného dosahu i Tel Aviv.

Jordánští přestavitelé sdělili WorldNetDaily, že si jsou „stoprocentně jisti“, že vojáci íránské Revoluční Gardy odpalují rakety na Izrael. Sdělili také, že syrská armáda dodala Hizballáhu zpravodajské informace o rozmístění izraelských strategických cílů na pomoc raketové palbě Hizballáhu.

Také představitel strany Ba′as působící na Golanských výšinách sdělil deníku WorldNetDaily, že má informace o íránských vojácích odpalujících rakety na Izrael. Vysoký představitel egyptské bezpečnosti sdělil WorldNetDaily, že by bylo „velmi logické“, kdyby vojáci íránské Revoluční Gardy pomáhali Hizballáhu odpalovat rakety.

Izrael je již dlouho přesvědčen, že jednotky íránské Revoluční gardy pravidelně cestují na jih Libanonu, aby pomohly při výcviku bojovníků Hizballáhu v teroristické taktice a aby upevnili pozice Hizballáhu podél izraelské severní hranice.

Vojáky íránské Revoluční gardy bylo možno občas vidět, jak otevřeně operují při stanovištích Hizballáhu na jasném výhledu z izraelské strany, říkají vojenští představitelé.

Írán a Sýrie jsou největšími sponzory Hizballáhu. Izrael říká, že mnoho raket Hizballáhu bylo vyrobeno nebo vylepšeno Íránem. Mluvčí izraelského Ministerstva zahraničí, Mark Regev, již dříve sdělil, že Izrael má informace o snaze Hizballáhu přepravit dva unesené vojáky do Íránu.

Hizballáh za poslední dva týdny odpálil na města na severu Izraele přes 1000 raket. Desítky jich spadly na Haifu, třetí největší město v Izraeli. Při útocích bylo zabito 15 Izraelců, přes 2 milionu civilistů jsou kvůli útokům nuceni žít pod raketovou hrozbou.

26.07.2006 00:00 2