Praha Jeruzalém

Izrael má za sebou dvacátý den války s Hizballáhem; bezpečnostní zdroje hlásí silné oslabení palebné kapacity raket středního a dlouhého doletu

Relativní klid v Haifě a oblasti Krajot není náhodný – podle izraelské armády dostal raketový systém 220 mm raket těžký zásah. Počet raket tohoto typu odpalovaných na Haifu se snížil ze 400 na 200. Izrael také údajně zničil dvě třetiny raket Zelzal. Nicméně údaje o raketách krátkého doletu nejsou tak povzbudivé – Hizballáh stále ještě drží 10.000 takovýchto raket a jejich palebná kapacita nebyla výrazně snížena.

Před třemi týdny měl Hizballáh 13.000 raket, 1500 jich odpálil na Izrael a 1500 jich bylo zničeno izraelskou armádou. Hizballáh tedy má k dispozici ještě 10.000 raket o průměru 107 a 122 mm schopných zasáhnout frontovou linii, ale již ne Haifu. Takovýchto raket bylo v pondělí odpáleno přes 150. Ničivá síla těchto raket je relativně omezená, protože mohou nést pouze 7 kg výbušnin. Armádě se nedaří snížit počty těchto raket kvůli jejich vysokému počtu a dekoncentraci – mohou být odpalovány z mnoha oblastí. Jejich odpalování však bylo zaznamenáno ze severnější oblasti za řekou Litani, což dokládá potíže s jejich  odpalováním.

Hlavním cílem pro armádu zůstává zneškodnění raket středního doletu dělených do čtyř kategorií:
–    vylepšené 122 mm rakety o dosahu 40 km
–    Fadžr, raketa o doletu 43 km
–    220 mm rakety a doletu 70 km
–    syrské rakety o průměru 302 mm a doletu 90 a 115 km (takovýto typ byl minulý týden odpálen na město Afula)

Prakticky žádné rakety Fadžr nebyly odpáleny, protože jejich systém byl zničen již v počátku operací. Izraelská armáda věří, že Hizballáh má potíže s aktivováním tohoto systému.

Hlavním problémem nadále zůstávají 122 mm rakety. Nejvíce škody však doposud nadělal 220 mm systém, který byl příčinou většiny ztrát v Haifě a jejím okolí. Podle odhadů byl zasažen odpalovací systém těchto raket, což dokládá snížení počtu odpalovaných raket tohoto typu a následný relativní klid v Haifě.
Pokud jde o rakety středního dosahu, izraelská armáda se domnívá, že arzenál byl zničen, nebo již spotřebován. Zároveň je armáda přesvědčena o snaze převážet do Libanonu další rakety a střely ze Sýrie.

-zkráceno-

31.07.2006 00:00 3