Praha Jeruzalém

Izraelské obranné síly (IDF) uvalily na Libanon plnou vzdušnou, námořní a pozemní blokádu, sdělil ve čtvrtek důstojník armády. Jednotky jsou podle něj připraveny na rozsáhlé boje ve snaze „zastavit teroristické aktivity a zasáhnout Hizballáh.“ Izraelskou armádu současné potýkání se se dvěma frontami – libanonskou a gazskou – neodrazuje, zvláště „když je zde mezi oběma jasná ideologická vazba,“ řekl armádní důstojník.

Armáda již začala povolávat záložní piloty a záchranný personál a na brzkou cestu na sever je připravena celá divize vojáků v záloze.

A co hrozba raketami s dlouhým doletem, která ohrožuje populační centra v Izraeli?
„Dokonce i kdyby jich měli tisíce, my máme nejméně desetkrát více,“ řekl důstojník. „Pokud zasáhnou Haifu nebo Haderu, vznikne důvod těžce poškodit infrastruktury Libanonu včetně dvacetipatrových budov Hizballáhu uvnitř Bejrútu.“

Po noci plné leteckých zásahů se očekává, že izraelské letectvo rozšíří své operace na celé libanonské teritorium a bude zasahovat zejména cíle Hizballáhu. „Naším cílem je libanonský stát a zároveň usilujeme o zasažení teroristických organizací s důrazem na Hizballáh. Připravujeme se na dlouhou bitvu a současné kolo neskončí během chvilky, jako se to stalo, když vojáci IDF opustili Libanon,“ řekl důstojník.

Důstojník řekl serveru Ynet, že v uplynulých dnech byly zasaženy desítky cílů s raketami, některé z nich v domech sloužících teroristům Hizballáhu jako skladiště. Zásahy byly v jižních a centrálních částech Libanonu, asi 5 až 20 kilometrů uvnitř libanonského teritoria. Mezinárodní letiště v Bejrútu bylo rovněž zasaženo. „A my plánujeme zasahovat další ústřední místa a trasy. Na moři také zasáhneme jakékoli plavidlo nemající oprávnění.“

S pokračujícími operacemi IDF uvnitř Libanonu informoval korespondent al-Džazíry o 50 lidech zabitých podle libanonských zdrojů při zásazích. Mnoho obyvatel uprchlo na sever a zanechalo tak za sebou „města duchů“.

Mezi jinými bombardovanými cíli byl také most spojující město Sidon s dalšími částmi Libanonu. Ministr obrany Amir Perec sdělil, že další části silnice Bejrút-Damašek mohou být zničeny později.

Vojáci IDF doprovázení členy vojenského rabinátu pokračují ve snaze nalézt části těl vojáků zabitých, když jejich tank najel v jižním Libanonu na minu. Jedno z těl bylo lokalizováno ve čtvrtek odpoledne.

Boje pokračují také v oblasti Gazy. Ve středu v noci bylo bombardováno palestinské ministerstvo zahraničí.

13.07.2006 00:00 3