Praha Jeruzalém

Izraelské jednotky překročily dnes v dopoledních hodinách libanonské hranice. Důvodem operace je unesení dvou izraelských vojáků teroristickou skupinou Hizballáh, která působí v jižním Libanonu. Izraelský premiér Ehúd Olmert označil nevyprovokovaný útok za „akt války“, na který armáda neprodleně odpověděla.
„Události dnešního rána nejsou teroristickým útokem, ale akcí suverénního státu, který bezdůvodně napadl Izrael,“ řekl premiér Olmert. “ Libanonská vláda, jejímž je Hizballáh členem, zkouší tímto aktem narušit regionální stabilitu. Libanon je za to odpovědný a svoji odpovědnost si ponese.“

Kromě únosu vojáků Hizballáh také vypálil několik střel typu Kaťuše na izraelské město Šlomo, doprovázených minometným útokem. Je zřejmé, že akce byla plánována a  koordinována.
Izraelská strana hlásí více než 10 zraněných.

Odvetný útok na Libanon podniklo nejprve izraelské letectvo, následované pozemními a námořními jednotkami. Letadla zaútočila na několik obcí, zničila některé komunikace a ochromila část infrastruktury v oblasti. Libanonské zdroje zatím přiznávají 2 oběti na životech a blíže neurčený počet zraněných. Operace stále pokračuje.

Hizballáh nabídl propuštění všech tří unesených vojáků (včetně desátníka Šalita uneseného nedávno v Pásmu Gazy) výměnou za propuštění tisíců Palestinců držených v izraelských vězeních v souvislosti s terorismem. Pro Izrael jsou takové podmínky nepřijatelné.

Premiér Olmert svolal zasedání Bezpečnostní Rady. „Tento akt nenávisti je společným dílem Íránu, Sýrie, Hizballáhu a Hamásu, kteří chtějí zničit rodící se naději na mír. Za těchto okolností nemá Izrael jinou možnost jak chránit sebe a své obyvatele. Budeme bojovat kvůli míru a očekáváme, že mezinárodní společenství bude také jednat,“ prohlásila dnes ministryně zahraničí Tzipi Livniová.

12.07.2006 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz