Praha Jeruzalém

Napětí vzrostlo na pondělním zasedání Knessetu, kdy ministr pro bydlení a výstavbu, Meir Šítrit, vyjádřil svůj nesouhlas s plánovaným izraelským stažením z Judska a Samaří. Šítrit, který je členem strany Kadima, řekl, že uvnitř strany nebyl žádný náznak změny plánu, a že dokonce bývalý ministerský předseda Ariel Šaron byl proti dalšímu izraelskému stahování.

„Současné naděje, že dojde k úpravě plánu jsou velmi malé – existuje mnoho výhrad, včetně těch mých. Nevěřím v další jednostranné stahování se,“ řekl Šítrit. „Situace v Gaze ještě posílila opozici, která je proti těmto úpravám. Jsem zastáncem míru, ale takového, který přijde po vyjednávání. Věřím, že musíme být trpěliví, než se najde někdo, s kým budeme moci jednat. Neměli bychom dělat žádné jednostranné kroky.“ Šítrit také řekl, že dokud Palestinci neslíbí přiměřené ústupky, není připraven postoupit jim byť jen kousek země. „Jsem připraven si sednout a čekat tak dlouho, jak to bude potřeba,“ řekl Šítrit. „Ponecháme si osady tak dlouho, jak bude třeba, třeba i dvě, tři generace, pokud to bude nezbytné. Zůstaneme v osadách tak dlouho, dokud Palestinská vláda nezačne brát mír vážně.“

Kancelář ministerského předsedy se vyjádřila, že Šítritova slova ukazují, že je připraven oponovat své vlastní straně a možná se i pokusit stát se předsedou strany. Zdroje uvnitř vlády říkají, že Šítrit pravděpodobně nakonec změní svůj názor a podpoří změnu plánu.

12.07.2006 00:00 2