Praha Jeruzalém

Při příležitosti 30. výročí izraelské dramatické záchrany rukojmích na letišti v Entebe v Ugandě prohlásil bývalý ministerský předseda Benjamin Netanjahu, že tato operace byla přelomovým bodem ve válce proti terorismu. Netanjahuův bratr, Jonathan „Joni“, byl jediným vojákem zabitým v této akci. Podle Netanjahua akce v Entebbe světu ukázala, že se nemusí ustupovat požadavkům teroristů. Výročí této záchranné mise přichází v době, kdy se Izrael pokouší o osvobození 19letého vojáka, Gilada Šalita, který byl Palestinci unesen minulý týden.

Během krizí jako je tato mohou zastánci Izraele, jako například křesťané v zahraničí, pomoci vést „pravděpodobně tu nejdůležitější bitvu… bitvu o pravdu,“ řekl. „Nemáme ve světě lepší přátele než křesťanské sionisty.“ „Řekněte to, jak to je, vysvětlete pravdu,“ řekl Netanjahu. „Bojujeme s ďábelskými silami.“ 4. července 1976 zahájilo izraelské komando překvapivý útok na letadlo, zachránilo 100 rukojmích a zabilo všechny pro-Palestinské únosce letadla. Asi 200 elitních vojáků zaútočilo na letištní budovu. Dvacet ugandských vojáků, všech sedm únosců a tři rukojmí zahynuli.

Krize začala 27. června únosem na letu Air France z Izraele přes Atény do Paříže, na palubě bylo 250 lidí. Únosci odklonili letadlo do Entebbe, kde se k nim přidali další tři teroristé. Pořadovali propuštění 53 bojovníků držených v izraelských věznicích a v dalších čtyřech zemích. Ugandský diktátor Idi Amin během svého projevu na letišti únosce podpořil a nabídl jim další vojáky a zbraně. Únosci propustili všechna rukojmí kromě 100 izraelských a židovských pasažérů a stanovili časové ultimátum pro své požadavky a hrozili odpálením letadla i s pasažéry v případě jejich nesplnění. Jejich plán byl ale během damatické izraelské akce zmařen.

04.07.2006 00:00 21