Praha Jeruzalém

     Ve stínu současného válečného vření se pomalu začíná zapomínat na vojáky, jejichž únosy odstartovaly kolotoč nových událostí na Blízkém Východě. V tomto článku bychom Vám chtěli přiblížit jejich pohnuté osudy.


[IMG L 10002]

     První z unesených vojáků byl teprve devatenáctiletý Gilad Shalit. Jednalo se o prvního vojáka Izraelské armády uneseného Hamásem za posledních 12 let. Gilad Shalit, v hodnosti desátníka, sloužil v armádě teprve jedenáctý měsíc, když 25.6.2006 držel stráž na Izraelské základně poblíž Kerem Šalomu. Palestinští militanti prokopali několik set metrů dlouhý tunel a ze zálohy pak zaútočili na posádku. Zraněného devatenáctiletého vojáka pak unesli na území v Pásmu Gazy.

     K této akci se přihlásily hned tři teroristické organizace – pobočka vládního hnutí Hamás – Brigády Al Kassám, Výbory lidového odporu a Armáda Islámu. Podle Izraele za akcí stály především špičky Hamásu, který stojí v čele palestinské vlády. Izrael již den po útoku zdemoloval tunel, který teroristé použili při přepadení. Tunel ústil do jednoho palestinského domu vzdáleného 350 metrů od hranice. Tunel sám byl dlouhý asi 650 metrů. Situační plán místa íncidentu naleznete ZDE
      Izrael dal únoscům k vydání Gilada ultimátum. Po vypršení ultimáta začala rozsáhlá vojenská operace v Pásmu Gazy, jejímž hlavním cílem bylo najít a osvobodit Gilada Shalita. Sekundárním cílem je destrukce infrastruktury využívané teroristy k přípravě útoků na Izrael. Podle všech dostupných informací je voják vážně raněn a zdravotní péče se mu v zajetí buď ještě nedostalo nebo dostalo velmi sporadicky. Únosci sice prohlásili, že jej nezabijí, otázkou však zůstává, zda zraněním nepodlehne sám a zda je ještě vůbec naživu. V rámci této stále ještě probíhající operace pronikala izraelská armáda hluboko do centrálního Pásma Gazy.

         

     Izrael se nerozhodl pouze pro silové řešení, ale požádal také mezinárodní společenství o pomoc při zprostředkování propuštění uneseného vojáka. Zároveň ale odmítl myšlenku jeho výměny za vězněné Palestince. V souvislosti s útokem a únosem poukázal Izrael dále na fakt, že teroristé pro své partikulární cíle často zneužívají právě hraniční přechody, jimiž proudí do Palestiny zboží a jimiž do Izraele vstupují Palestinci pracující v Izraeli. Teroristé ve snaze poddat si obyvatelstvo Pásma Gazy svými útoky uměle vyvolávají politické napětí a následně i ekonomický nedostatek.


[IMG L 10003] [IMG R 10004]

     Eldad Reged a Ehud Goldwasser, byli uneseni při útoku Hizballáhu, který se odehrál na hranicích s Libanonem 12.6.2006 v 8:00. Vše začalo přehradnou raketovou palbou militantů Hizballáhu a následným útokem ručními raketomety na dva izraelské hlídkové terénní vozy Hummer. Na místo byly poslány tanky, ale pod jedním se Hizballáhu podařilo odpálit silnou (200 až 300 kg) nálož a zabít tak jeho čtyřčlennou posádku. Izraelský premiér Ehud Olmert akci označil za válečný akt a slíbil odplatu. Izrael odpověděl na únos a útoky vysláním jednotek hluboko na libanonské území ve snaze najít vojáky a dostat je zpět. Izrael se tak opět vrátil na území, které před šesti lety opustil.

     Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí sdělil, že jsou konkrétní důkazy o snaze Hizballáhu přepravit unesené vojáky do Íránu. Podle zpravodaje satelitní sítě Al-Džazíra majícího informace ze zdroje blízkého Hizballáhu byli unesení vojáci odvezeni do nedaleké ší′itské mešity, kde jim únosci vyměnili oděv, a odtud jednoho z nich odvezli vozem taxi, aby ztížili jeho možné objevení izraelskou tajnou službou. Hizballáh sám krátce po únosu prohlásil, že vojáci byli vzati „daleko, na zabezpečené místo.“
Aktualizace 20. července 2008:
Oba unesení vojáci, Eldad Regev a Ehud Goldwasser, zřejmě zemřeli krátce po prvním útoku Hizballáhu na izraelskou hlídku jedoucí podéhl libanonské hranice. Jejich těla byla vydána do Izraele 16. července 2008 jako součást dohody Izraele a Hizballáhu o výměně vězňů.

Izrael výměnou za těla svých dvou vojáků propustil vysoce postaveného teroristu Samira Kuntrara a další čtyři teroristy vězněné v Izraeli. Předal do Libanonu také ostatky 190 bojovníků Hizballáhu.

19.07.2006 00:00 32