Praha Jeruzalém

Zástupce generálního tajemníka OSN pro Humanitární záležitosti Jan Egeland dorazil do Izraele a s cílem  navštívit místa, která byla bombardována kaťušemi. Egeland se vyjádřil, že Hizbaláh jsou banda zbabělců, kteří se skrývají za ženy a děti. Egeland dále kritizoval Hizbaláh za to, že se pyšní tím, že v době, kdy Izraelci bombardovali Libanon, bylo raněno pouze pár střelců Hizbaláhu, a plná tíha úderu dopadla na Libanonské civilisty. „Nechápu, jak někdo může být pyšný na to, že nebyli raněni ozbrojení vojáci, ale ženy a děti. Žádám Hizbaláh, aby se okamžitě přestal schovávat mezi civilisty,“ řekl Egeland.

Také dodal, že jednání Izraele porušuje mezinárodní právo a byl překvapen tím, jak ničivé byly útoky Izraelců. „Destrukce je prostě strašná. Potřebujeme ukončit tento válečný stav, protože toto je válka, ve které trpí civilisté.“ Dále řekl, že „Izrael má pravdu, pokud říká, že se nesnaží cíleně útočit na civilisty“ Přesto Egeland vyjádřil, že nesouhlasí s použitím nadměrné síly.

Ve čtvrtek se Egeland sešel s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou, která ho doprovázela na jeho cestě severním Izraelem. Egeland má v plánu koordinovat humanitární pomoc s Izraelem do Libanonu a vytvořit humanitární pozemní, vzdušný a mořský koridor.

27.07.2006 00:00 2