Praha Jeruzalém

El Salvador, jediná země, která má stále velvyslanectví v Jeruzalémě, informovala, že nehodlá následovat Kostariku a svou ambasádu nepřesune do Tel Avivu.
Představitelé v Jeruzalémě se obávali, že El Salvador podlehne tlaku arabských států a rozhodne se přesunout svou ambasádu do Tel Avivu. Salvadorský prezident, Antonio Saca, který je sám synem palestinských imigrantů, kteří přišli do Salvadoru na začátku dvacátého století, slíbil, že nepřesune ambasádu z Jeruzaléma. Zdroje tvrdí, že Salvador je rozzlobený, že Kostarika s nimi svůj krok předem nekonzultovala.
Kostarický prezident, Oscar Arias Sanchez, o víkendu oznámil, že přesunutí ambasády není nepřátelským krokem vůči Izraeli, ale pouze napravením historické chyby, která uvrhla Kostariku do izolace od arabského a islámského světa. Ujistil, že se nejedná o protest proti válce v Libanonu nebo s Palestinci. „Izraelské právo na svobodnou existenci bez jakýchkoliv bezpečnostních rizik, zvláště terorismu, je bez debat. Tento krok nemá poškodit Izrael, ale uctít mezinárodní právo,“ řekl.

22.08.2006 00:00 1