Praha Jeruzalém

Delegace Arabské ligy obviňuje Bezpečnostní výbor OSN z nečinnosti zatímco týdny bojů mezi Izraelem a Hizballáhem zasévají „semena nenávisti a extrémismu“ na Blízkém východě. Ministr zahraničí Kataru, Šejk Hammad bin Džassim bin Džabr al-Thani, šéf tříčlenné delegace Arabské ligy, řekl, že zde je „nebezpečí občanské války v Libanonu,“ pokud by rada přijala rezoluci zaměřenou na skončení konfliktu bez plného zohlednění jeho následků.

Prozatímní ministr zahraničí Libanonu, Tárík Mitrí, řekl, že (americko-francouzský) návrh rezoluce nejen nenaplňuje mnohé z požadavků jeho vlády, „ale ani nemůže přinést výsledky, které mezinárodní komunita chce.“ Řekl, že Libanon potřebuje okamžité příměří a rychlé stažení izraelských sil a rovněž požádal o „asistenci dodatečných sil pro posílení sil OSN“ v jižním Libanonu.

Velvyslanec Izraele při OSN, Dan Gillerman, řekl, že kritický test , jemuž výbor čelí, není, zda by mohl přijmout rezoluci, nýbrž „zda výbor a mezinárodní komunita mohu přijmout způsob jednání … které ukončí hrozbu, kterou pro Izrael a Libanon představuje Hizballáh a jeho sponzoři.“ „Podstata této krize není teritorium, nýbrž teror,“ řekl s obviněním Íránu a Sýrie z výcviku a financování bojovníků Hizballáhu a řízení jejich akcí. Přijatelné řešení této krize by zároveň vyžadovalo „silnou a mohutnou mezinárodní jednotku,“ dodal Gillerman.
-zkráceno-

09.08.2006 00:00