Praha Jeruzalém

Představitel Hizballáhu v Íránu, Muhammad Abdullah Sif al-Din, ve středu řekl, že vůdce Hizballáhu, Hassan Nasralláh, má nový strategický plán na znovuvyzbrojení před „dalším kolem proti Izraeli.“ Al-Din řekl agentuře Fars: „Nikdo nám nemůže slíbit, že Izrael znovu nezaútočí. Kdokoli žije jako soused sionistického režimu, je v nebezpečí a nesmí šetřit úsilím o získání všech prostředků pro svou obranu.“

K otázce rezolucí OSN číslo 1559 a 1701, které mimo jiné požadují odzbrojení Hizballáhu, Sif Al-Din řekl, že jeho organizace nemá v úmyslu nechat se odzbrojit, protože jde o vnitřní libanonskou záležitost: Hizballáh není ozbrojená milice, nýbrž hnutí odporu, a tak jej rezoluce 1559 nezahrnuje.

K rozmístění libanonské armády na jihu Libanonu al-Din řekl, že proti tomu se Hizballáh nestaví, dokud nepůjde o jeho odzbrojení, a dodal, že není možné, aby se Hizballáh stal součástí libanonské armády. Hizballáh byl původně proti rozmístění armády z toho důvodu, že libanonská armáda není schopná vypořádat se s Izraelem. Al-Din má obavu, že vstup libanonské armády do oblasti na jihu je pro ni nebezpečný.
-zkráceno-

30.08.2006 00:00 2