Praha Jeruzalém

V posledním videu, promítaném v Al-Manar TV, prohlašuje teroristická skupina, že „přemohla nepřemožitelnou armádu“.

Hizballáh nečekal na oficiální oznámení Rady bezpečnosti OSN o ukončení střelby, a rozjel svou vlastní mediální kampaň, ve které prohlašuje, že „porazil naporazitelnou armádu“  a „červenec – srpen 2006: zničení legendy.“

Nové videoklipy ukazují tisíce podpůrců, mávajících libanonskými a vlajkami a vlajkami Hizballáhu. Tyto klipy, které se promítají mezi pravidelnými programy, obsahují i útržky z promluv Hasana Nasraláha, ve kterých slibuje vítězství. Podobná videa byla v televizi v době stažení Izraele z  Libanonu v roce 2000.

Mezitím se libanonská vláda připravuje na ukončení války. Ministerský předseda Fouad Siniora se setkal s mluvčím parlamentu Nabi Berri, aby jednali o rozmístění armády na jihu. Dle některých zpráv se setkání účastnili i členové Hizbuláhu, ale lidé blízcí Berrimu tyto zprávy odmítají.

Ze zpráv dále vyplývá, že Arabská liga a zástupci Libanonu se setkali v New Yorku  s představiteli USA a Francie.

„Čestný způsob, jak to ukončit“
Zdá se, že Libanon přijme kompromisní návrh, podle kterého se Izraelská armáda stáhne ze země postupně. Minulou středu vyjádřil Nasraláh, že Hizbaláh podporuje rozhodnutí libanonské vlády, jejímž členem je i ministr za Hizballáh, rozmístit na hranici 15 000 vojáků, pokud to podpoří žádost Libanonu o rozhodnutí, jehož součástí je i okamžité stažení Izraele z jihu. „Pokud všichni vidí, že rozmístění armády pomůže najít způsob, jak ukončit agresi … tak je to pro nás národní a čestný způsob ukončení této situace“, řekl.

Libanonští představitelé odhadují, že Irán a Syrie nebudou proti dohodě o ukončení střelby. Zdá se to rozumné ve světle toho, že tyto dvě země o ukončení střelby žádaly již opakovaně, zjevně jako krok k tomu, aby udržely Hizbuláh před kolapsem, aby byl ještě užitečný v dalších konfrontacích s Izraelem.

11.08.2006 00:00 5