Praha Jeruzalém

Do izraelského Ministerstva zahraničí dorazily zprávy o tom, že Hizballáh vystavěl pod mešitami v jižním Libanonu místnosti pro skrytí raket a Kaťuší a že při odpalování raket používal kostely a křesťany jako živé štíty. Jedna ze zpráv vychází z dokumentů Mezinárodní křesťanské solidarity (CSI) sídlící ve Washingtonu. Dokument uvádí příklad křesťanských obyvatel vesnice Ein Ibal ležící asi 1,5 km od Bint Džbejlu, kteří uvedli, že Hizballáh mezi domy křesťanů odpaloval rakety a po jejich odálení se jeho muži skrývali v blízkých kostelech. Jiná svědectví v dokumentu popisují, jak Hizballáh bránil odchodu křesťanských obyvatel z vesnice Ramiš.

Izraelské Ministerstvo zahraničí již začalo tento dokument využívat v rámci veřejné diplomacie před křesťanským publikem. Izrael rovněž zaslal kopii dokumentu Vatikánu.

Podobné příběhy již zveřejnila média po celém světě. List The New York Times (NYT) informoval o traumatizujících konfrontacích křesťanů s Hizballáhem. Faid Hana Ammar, mladý křesťan z vesnice Ein Ibal deníku řekl, že „lidé Hizballáhu přijeli do naší vesnice a mezi domy odpalovali rakety. Prosím, napište to do vašich novin. Hizballáh dorazil ve skupinách po dvou, po třech a využíval vesnici jako základnu k odpalování raket a Izraelci palbu opětovali.“ Jedna místní žena, která si nepřála být jmenována z obavy z pomsty Hizballáhu řekla, že Hizballáh zabil jednoho libanonského občana, který se pokoušel uprchnout z Bint Džebju. „Tohle se tady děje, ale nikdo se o tom neodváží mluvit ze strachu z Hizballáhu,“ řekla žena. Jiní obyvatelé řekli NYT, že kdokoli se s Hizballáhem dohaduje, může být na místě zastřelen.

14.08.2006 00:00 7