Praha Jeruzalém

Interní zpráva Izraelského ministerstva zahraničí sděluje, že Irán se bude snažit přebudovat Hizbaláh, navzdory omezením stanoveným rezolucí 1701. Zpráva říká, že Iránu jde o to, aby Hizbaláh ignoroval zákaz zbrojení na jih od řeky Litani a bude se současně snažit znovu zásobit Hizbaláh zbraněmi a řízenými střelami, kterými mohou útočit na Izrael i v případě, že by stříleli ze severu od Litani. Podle autorů zprávy přebuduje Irán zničenou infrastrukturu Šítských oblastí, a to v jižním Bejrútu (čtvrť Dahya) a Šítské vesnice v jižním Libanonu, a to z důvodu získání podpory od Šítů. Vzhledem k vysokým cenám paliva a velkému vlastnictví zahraniční měny může Irán alokovat do své snahy dostatek fondů.

Irán pochopil, že si Hizbaláh uchová své bojové schopnosti a nebude odzbrojen. Irán vyjádřil, že je spokojen s odporem Hizbuláhu vůči Izraeli.

Ve zprávě se dále uvádí, že podle Teheránu nešlo ve válce jen o bitvu mezi Izraelem a Hizbaláhem, ale o snahu , vedenou spojenými Státy, zbavit Irán jeho rostoucí moci na Středním východě. Podpora Iránu vůči Hizbaláhu je prý založena zčásti na ideologii (rozšiřování Islámské revoluce) a zčásti na osobních zájmech (je to prodloužená ruka Teheránu proti Izraeli).

Na diplomatické frontě se Irán bude snažit projevit svůj vliv, a to proto, aby chránil svého spojence (Hizbaláh) a vytvořil propojení mezi libanonskou otázkou a otázkou nukleární, která se teď řeší na světové scéně.

24.08.2006 00:00 31