Praha Jeruzalém

Deset Izraelců bylo zabito a čtyři zraněni (dva z nich pak na následky zranění zemřeli) při nejhorším raketovém útoku Hizballáhu od 12. července, kdy izraelsko-libanonská válka začala. K nedělnímu poledni bylo odpáleno okolo 30 raket, které dopadly v kibucu Kfar Giladi blízko Kirjat Šmony. Palestinci oslavovali tento smrtonosný útok na Izrael v ulicích Nábulusu. I přes intenzivní operace izraelské armády v jižním Libanonu odpálil Hizballáh na Izrael téměř 200 raket za den. Nedělní útoky následovaly po intenzivním víkendovém bombardování, kdy severní Izrael zasáhlo 300 Kaťuší a dalších raket, které zabily šest civilistů a několik dalších zranily.

Páteční noc byla také výjimečná – rakety poprvé zasáhly město Hadera vzdálené od libanonské hranice 85 kilometrů. Hadera je nejjižnějším místem, které Hizballáh v současné kampani doposud svými raketami zasáhl. Střely, zvané Hizballáhem „Khaibar 1“ nesou bojové hlavice se 100 kg směsí trhavin a kovových kuliček vytvořené s cílem dosažení co největší ničivé síly. Izrael v reakci na ostřelování Hadery raketami dlouhého doletu vyslal do obytné budovy na severu města Týru na libanonském pobřeží speciální tým SEAL izraelského námořnictva, který v této budově zabil teroristy odpovědné za odpalování těchto raket.

O tomto víkendu nebylo tvrdě zasaženo pouze civilní obyvatelstvo, ale také vojáci bojující ve vesnicích na jihu Libanonu. Pět vojáků bylo zabito a 30 zraněno (několik těžce) při střetech s Hizballáhem. Jedním ze zabitých byl i kapitán Dr. Igor Rothstein, vojenský lékař a ortoped z Tiberie, který se stal prvním rezervistou zabitým ve válce.

07.08.2006 00:00 2