Praha Jeruzalém

Více než 2000 osob demonstrovalo v ulicích Káhiry s požadavkem, aby jim státní představitelé povolili bojovat v Libanonu na straně Hizballáhu. Dav včetně aktivistů z různých stran provolával protiizraelská hesla a požadoval podporu gerile Hizballáhu.

350 osob demonstrovalo ve Vídni na protest proti izraelské vojenské kampani v jižním Libanonu. Protestující na pochodu směrem k velvyslanectví Spojených států nesli transparenty s nápisem „Zastavte izraelskou teroristickou válku.“

Tisíce demonstrantů pochodujících v Cape Townu v Jižní Africe požadovaly sankce proti Izraeli za jeho útoky na Libanon a palestinská teritoria. Protestující nesli fotografie vůdce Hizballáhu, šejka Hassana Nasralláha a transparenty označující Izrael za „nové nacisty.“

Protestovalo se však také v Izraeli
– ve městě Taiba se na protest proti izraelské válce v Libanonu a Gaze sešlo okolo 4000 osob. Z účasti poslanců Knessetu za stranu Ra′am-Ta′al (Jednotná arabská kandidátka – Arabské hnutí pro obnovu) Ibrahima Sarsura, Talaba El-Sany, a Abase Zkoora lze odvodit, že šlo o demonstraci izraelských Arabů a izraelské židovské krajní levice. Podobná demonstrace izraelských Arabů s účastí asi 2000 osob se konala v pátek ve městě Tira pod vedením poslanců Knessetu za Národní demokratické shromáždění Azmi Bišary a Džamála Zahalky.

Do pokračujícího konfliktu se rázněji vložil také Vatikán prostřednictvím svého oficiálního deníku L′Osservatore Romano v němž odsoudil „horory nevyhlášené války“ mezi Izraelem a Hizballáhem.

05.08.2006 00:00 3