Praha Jeruzalém

Izraelská armáda začne se stahováním z jihu Libanonu ve středu a předá kontrolu jednotkám UNIFIL. Den nebo dva později do oblasti vstoupí Libanonská armáda a převezme kontrolu.

Představitelé izraelské armády (IDF), mnohonárodnostních jednotek UNIFIL a Libanonské armády se setkali na základně OSN v Nakuře, aby se dohodli na způsobu předání kontroly z IDF na UNIFIL a Libanonskou armádu. Setkání proběhlo dobře a představitelé UNIFIL a Libanonské armády řekli, že mají v úmyslu se přesunout na jih hned jak to bude možné. Také řekli, že jim byly dány rozkazy odzbrojit Hizballáh.
Diplomaté říkají, že k předání v několika sektorech dojde již ve středu. Poslední sektor, nejblíže k izraelským hranicím, bude  předán také.

Podle zpráv přicházejících do Jeruzaléma, přijedou mezinárodní jednotky během týdne. Mnoho zemí se chce podílet na složení těchto jednotek, existuje dobrá vůle mezinárodního společenství a OSN spolupracovat. Političtí představitelé souhlasí, že se bojuje o čas a že čím dříve mezinárodní jednotky přijedou a IDF se stáhne, tím méně času bude Hizballáh mít na znovupřevzetí kontroly.

Mezi státy, které jsou ochotny vyslat své jednotky je Francie, Španělsko a Turecko. Ministerský předseda a ministr zahraničí Itálie slíbili vyslat tankové jednotky. Ministryně zahraničí v Jeruzalémě je optimistická a věří, že jednotky budou rozmístěny rychle. Kancelář ministerského předsedy je opatrnější, ale říká, že svět má zájem na rychlém zásahu.

15.08.2006 00:00