Praha Jeruzalém

Kostarický prezident Oscar Sanchez Arias řekl na konci svých prvních 100 dnů v úřadu, že se rozhodl přemístit ambasádu své země z Jeruzaléma do Tel Avivu.

Kostarika je jednou ze dvou zemí, které se rozhodly umístit svou ambasádu do Jeruzaléma, druhou zemí je El Salvador. Kostarika umístila svou Ambasádu do Jeruzaléma v roce 1982 a podle prezidenta Ariase byl od té doby jeho stát izolován v celém arabském světě. Podle rozhodnutí OSN nebyl Jeruzalém nikdy uznán oficiálním hlavním městem Izraele. Arias se tedy rozhodl, že tato historická chyba musí být napravena, aby se zlepšilo postavení Kostariky v arabském a muslimském světě.

Izraelský zástupce ministerského předsedy Šimon Peres zavolal kostarickému prezidentovi a pokusil se rozmluvit mu jeho rozhodnutí, ale Arias odmítl jeho žádost. Prezident Arias vysvětlil, že rozhodnutí přesídlit ambasádu do Tel Avivu není nepřátelským krokem proti Izraeli a nejedná se ani o protest proti válce v Libanonu a proti válce s Palestinci. „Co se mě týče, izraelské právo existovat bez jakýchkoliv ohrožení bezpečnosti, zvláště terorismem, je nepopiratelné. Toto není krok určený k poškození Izraele, ale krok určený k uctění mezinárodního práva,“ řekl.

Diplomatičtí představitelé v Jeruzalémě uvedli, že rozhodnutí bylo přijato s překvapením a lítostí. Jedná se o nepřátelský čin přátelské země v době, která je pro Izrael velmi problematická.

18.08.2006 00:00 1