Praha Jeruzalém

Kostarický prezident Oscar Arias, držitel Nobelovy ceny míru z roku 1987 za snahu o ukončení občanských válek v sousedních středoamerických zemích, se rozhodl pro získání více přátel na Blízkém východě a pro vyhovění rezolucím OSN přestěhovat kostarické velvyslanectví v Izraeli z Jeruzaléma do Tel Avivu.

„Je načase napravit historickou chybu, která nás mezinárodně poškozuje a zbavuje nás jakékoli formy přátelství s arabským světem a šířeji s islámskou civilizací, k níž náleží šestina lidstva,“ řekl Arias v proslovu u příležitosti 100 dní od jeho nástupu do úřadu. Řekl také, že izraelský vicepremiér Šimon Peres jej v úterý požádal o zvážení rozhodnutí.

Izrael považuje Východní Jeruzalém za součást věčného a nedělitelného hlavního města. Východní Jeruzalém byl po jeho dobytí v Šestidenní válce v roce 1967 anektován, což mezinárodní komunita neuznala. Východní Jeruzalém zároveň požadují Palestinci pro svůj plánovaný stát.

Kostarickou ambasádu do Jeruzaléma přesunul bývalý kostarický prezident Luis Alberto Monge v roce 1982 na znamení podpory Izraele. Arias nyní řekl, že její přesunutí do Tel Avivu by nemělo být vykládáno jako pohrdnutí Izraelem, který má s Kostarikou historicky těsné vazby.
-zkráceno-

17.08.2006 00:00 6