Praha Jeruzalém

Zatímco počáteční zprávy hovořily o 57 osobách zabitých při kolapsu po izraelském leteckém úderu, Červený kříž (ČK) uvádí pouze 28 osob nalezených do čtvrtka, z nich 19 dětí. Izraelská armáda (IDF) obyvatele v oblasti, kde útočila předtím několikrát varovala, aby oblast opustili. Zdroje IDF tvrdí, že kdyby armáda věděla, že budova je obsazena, neútočila by.

Podle libanonských aktivistů Červeného kříže doposud pod troskami zůstávají těla obětí. Práce na jejich vyproštění se však zpomalily kvůli nedostatku těžké techniky potřebné pro odstranění pilířů a zhroucených zdí. Věrohodnost takovýchto zpráv však ČK nemohl potvrdit. Po týdnu od zhroucení poškozené budovy tak nadále zůstávají nezodpovězené otázky – především odkud přišly zprávy o „asi 60 lidech“ zabitých v budově a na čem se tyto zprávy zakládaly? Co je základem pro odhady, že v troskách zůstávají těla? Proč libanonská vláda nevyužila vyhlášeného 48-hodinového příměří, aby na místo dopravila těžkou techniku, která by trosky odstranila?

Tyto otázky mohou být odpovězeny pouze Libanonci, ti však nijak nepospíchají rozptýlit mračna nad tím, co nazvali „druhým masakrem v Kaně.“  Libanonský premiér Fuad Siniora ve čtvrtek sdělil, že od zahájení bojů mezi Izraelem a Hizballáhem bylo zabito přes 900 civilistů a přes 3000 jich bylo zraněno. Dodal, že třetinu z toho tvoří děti.

04.08.2006 00:00