Praha Jeruzalém

Etický výbor Norské tiskové asociace zamítl stížnost izraelské ambasády v Oslu proti antisemitským karikaturám, které byly vydány v norských novinách a znázorňovaly ministerského předsedu Ehuda Olmerta jako nacistického důstojníka a jako ďábla.

V první karikatuře, která byla vydána před válkou v novinách Dagbladet, je Olmert zobrazený jako důstojník SS Amon Goeth, který střílí na nevinného civilistu jako ve filmu Schindlerův seznam. Druhá karikatura byla publikována v populárních norských novinách Verdens Gang, kde je Olmert zobrazen jako ďábel s kuřecími nohami, holí se nad umyvadlem, kde jsou kovové části vyrobeny ze zlatých Davidových hvězd, a dívá se do zrcadla, které odráží tvář Nasralláha.

Izraelská ambasáda v Norsku vyjádřila svůj protest proti těmto karikaturám a podala stížnost etickému výboru Norské tiskové asociace. Izraelská velvyslankyně v Norsku Mirjam Šomratová řekla, „Nehodlám tolerovat používání holokaustu v politických karikaturách. Nedá se srovnávat to, co Izrael dělá pro svou obranu, a co dělali nacisté Židům.“

Přesto sekretariát etického výboru Norské tiskové asociace odpověděl ambasádě, že se nejedná o porušení novinářské etiky a že sekretariát podporuje Dagbladet názorem, že je potřeba ukázat vysokou míru tolerance vůči karikaturám a že se jedná o tradici norského tisku.

Mezitím několik židovských organizací v České republice a izraelská ambasáda obdržely dopis od neonacistické skupiny „National Resistance“, ve kterém vyslovují přání přidat se k íránské islámské armádě v její válce proti sionistům a Židům, ke které pravděpodobně dojde. Kopie dopisu byla také zaslána Václavu Klausovi. Skupina také uvedla, že pokud jejich prosba přidat se k Íráncům nebude vyslyšena, budou bojovat v rámci Prahy.

25.08.2006 00:00 2