Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Ehud Olmert jmenoval ministra výstavby Mejra Šítrita úřadujícím ministrem spravedlnosti místo Chaima Ramona, který byl obviněn ze sexuálního obtěžování kvůli tomu, že se údajně pokusil políbit vojačku.

Na středešním setkání se Olmert s Šítritem dohodli, že jmenování je pouze dočasné, dokud neskončí soud s Ramonem. Meir Šítrit již v minulosti byl ministrem spravedlnosti. Jeho jmenování nevyžaduje souhlas Knessetu. Dále se oba shodli, že pokud bude Ramon osvobozen, vrátí se zpět do své funkce, pokud ne, mohl by se Šítrit stát řádným ministrem spravedlnosti.

Od doby sestavení současné vlády bylo mezi Olmertem a Šítritem velké napětí, které bylo uzavřeno až jmenováním Šítrita ministrem výstavby. Šítrit usiloval o post ministra financí, který však Olmert obsadil svým blízkým spolupracovníkem Abrahamem Hiršonem.

Vláda se dále zabývá žádostí ministra Jacoba Edery (strana Kadima) o zformování jednotné pohotovostní vlády, která by řešila současné regionální a lokální krize. Edery píše v dopise zaslaném Olmertovi, že by měla existovat jednota všech sionistických stran v Knessetu za účelem nápravy nedostatků izraelské armády, obnovy severu a přípravy na rýsující se íránské ohrožení. Edery dodal, že současná koalice nefunguje správně kvůli interním problémům Strany práce.

25.08.2006 00:00 3