Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Ehud Olmert zaútočil na vůdce Sýrie a řekl, že jsou vznětliví, nedospělí a nezodpovědní. Také je obvinil z podpory teroristů a řekl, že nemá smysl žádat Syřany o pomoc s urovnáním sporů v Libanonu.

V rozhovorech pro tisk řekl Olmert, že je hrdý na vpád izraelského komanda do Bálbeku, který se nachází 100 kilometrů od izraelských hranic. ′Členové komanda dosáhli působivého výsledku. Lidé Hizballáhu budou vyslechnuti a bude s nimi zacházeno podle mezinárodního humanitárního práva, které Izrael uplatňuje. Je příliš předčasné mluvit o jejich propuštění. Musí si zvyknout na pobyt v izraelském vězení.′

Olmert zdůraznil, že Izrael nezastaví boje v Libanonu, dokud se silná a efektivní mnohonárodnostní jednotka nerozmístí v jižním Libanonu. Nehodláme zastavit boje a týdny čekat, než mezinárodní jednotka dorazí, protože do té doby by se Hizballáh vrátil na jih a my bychom ničeho nedosáhli.′

Olmert dodal, že infrastruktura Hizballáhu byla zničena a že byl vážně zasažen jejich arzenál zbraní. Podle něj místní obyvatelé, kteří byli základem sil Hizballáhu, ztratili své domovy a jsou nyní nepřátelští a rozzlobení na Hizballáh. Organizace je nyní izolovaná jak v mezinárodním měřítku, tak v rámci arabského světa, s výjimkou Íránu a Sýrie. Hizballáh je ve velmi špatném stavu, navíc byl efektivně zbaven většiny svých zbraní.

Olmert také řekl, že tisíce šíitů v Libanonu si myslí o Nasralláhovi, že je to zlý, nezodpovědný a šílený vrah, který je zodpovědný za všechnu zkázu. Mnoho lidí v arabském světě sdílí tento názor, i přesto, že stále existují extrémisté, kteří ho podporují.

04.08.2006 00:00 10