Praha Jeruzalém

Izraelský kabinet schválil přijetí rezoluce OSN 1701 o příměří v Libanonu většinou 24 ministrů při jedné abstenci (ministra Šaula Mofaze). Kabinet rozhodl, že vláda bude jednat na základě svých závazků daných rezolucí. Premiér Ehud Olmert prohlásil, že rezoluce OSN je pro Izrael velký úspěch, pro jehož dosažení Izrael mobilizoval veškerý svůj diplomatický sbor. Olmert dále zopakoval své přesvědčení o zasazení rány Hizballáhu – podle něj si Hizballáh příště rozmyslí, jestli do takového dobrodružství půjde. Hizballáh podle něj už nebude státem ve státě a připomíná, že podle rezoluce 1701 se nyní stává odpovědnou stranou Libanon. Pokud dojde k porušení příměří, tak odpovědnost ponese vláda Libanonu.

Ne všichni na zasedání rezoluci podpořili. Bývalý ministr obrany a nynější ministr dopravy, Šaul Mofaz (strana Kadima), byl jediným, kdo pro rezoluci nehlasoval s tím, že je pro příměří, ale dohodu nepovažuje za uspokojivou. Nikdo podle něj nevolá po odzbrojení Hizballáhu a nikdo je také ani nemůže prosadit. Mofaz také vyjádřil nevoli kvůli tomu, že podmínkou příměří není návrat unesených vojáků.
Ministr národní infrastruktury, Benjamin Ben Eliezer (Strana práce), řekl, že dohoda je plná děr. „Všichni víme, jaká je libanonská armáda a jaký je UNIFIL. Jestliže nevyplníme mezery, zdá se, že jsme tuto válku prohráli,“ řekl.

Olmert svým kritikům odpověděl, že cílem války nebyla pozemní operace, nýbrž minimalizace raketové palby na Izrael. Olmert vyjádřil přesvědčení o úspěchu izraelské armády, ale pozemní ofenzíva se podle něj nemá stát podstatou všeho. Olmert dále dodal, že je mu líto, že v době, kdy vojáci bojují a vše je přecitlivělé, jsou lidé v Izraeli netrpěliví a útočí na vládu.

14.08.2006 00:00 6