Praha Jeruzalém

Ministerský předseda, Ehud Olmert, včera oznámil představitelům měst na severu Izraele, že  se rozhodl jmenovat tři samostatné vládní výbory k vyšetření selhání v poslední válce v Libanonu. Ministři za Stranu práce vyjádřili s rozhodnutím nesouhlas a řekli, že budou hlasovat proti.
Nejhlasitěji se proti návrhu ozvali ministři ze Strany práce, Ophir Pines a Eitan Cabel. Pines zastává názor, že „národní vyšetřovací komise je tou správnou cestou. Budu hlasovat proti současnému návrhu a pokusím se přesvědčit ostatní ministry, aby udělali totéž.“ Ministr obrany, Amir Perec, ze Strany práce ještě stanovisko nezaujal.
Každý ze tří výborů bude vyšetřovat jinou část konfliktu. První bude vyšetřovat činnost vlády a politického vedení. Tento výbor bude veden Nahumem Admonim, bývalým šéfem Mossadu. Členy budou profesoři a bývalí vojenští důstojníci.
Druhý výbor bude vyšetřovat postup armády. Olmert neupřesnil, kdo bude tento výbor vést, ale spekuluje se o generálporučíkovi Amnonu Lipkin-Šahakovi, který byl do stejné pozice jmenován i ministrem obrany, ale s činností ještě nezačal.
Třetí výbor bude veden Michou Lindenstraussem a bude vyšetřovat postup a připravenost domácí fronty a obcí. Lindenstrauss dnes ráno řekl, že o své nominaci na tuto pozici se dozvěděl pouze z médií a že jeho „vyšetřování války nezáleží na nominaci od ministerského předsedy. Ze zákona jsem odpovědný pouze Knessetu.“
Olmert tak odmítl volání veřejnosti po národní vyšetřovací komisi, která má větší pravomoce a není vedena lidmi nominovanými premiérem, ale předsedou nejvyššího soudu. Národní vyšetřovací výbor má také pravomoci osobně pohnat k odpovědnosti premiéra a ministra obrany, což je něco, co vládní komise nemůže udělat.
Olmert vysvětlil, že národní vyšetřovací komise by příliš ochromila armádu, protože důstojníci by místo získání potřebného ponaučení právně bránili svá rozhodnutí. Řekl, že nedovolí veřejné a kolektivní lynčování armády, ale že je potřeba provést uvnitř armády vážné vyšetřování.
Zdroje se domnívají, že i přes odpor některých členů vlády, má Olmert stále většinu k tomu, aby jeho návrh prošel.

29.08.2006 00:00 1