Praha Jeruzalém

Mezi premiérem Ehudem Olmertem a ministrem obrany Amirem Perecem vypukla ostrá hádka kvůli myšlence obnovení rozhovorů se Sýrií.

Perec, který mluvil na slavnosti bar a bat micva pro 65 dětí po zabitých izraelských vojácích, řekl, že musí být připraveny podmínky pro rozhovory se Sýrií.
„Mám v úmyslu učinit vše, co je v mé moci, abych vrátil jednáním diplomatickou dynamiku. Potřebujeme obnovit rozhovory, protože dnes jsem si jist, že každá válka vytváří příležitost pro nový diplomatický proces, a já jsem si jist, že naši nepřátelé rozumí tomu, že skrze sílu neuspějí, a tak potřebujeme obnovit jednání s Palestinci, zahájit rozhovory s Libanonem a rovněž připravit podmínky pro jednání se Sýrií,“ řekl Perec.

V kanceláři premiéra však toto slyšeli neradi. Premiér Olmert se domnívá, že pro zahájení diplomatických jednání se Sýrií není důvod. Představitelé v premiérově kanceláři řekli, že „Sýrie je součástí osy zla a jakékoli uznání pouze sníží mezinárodní tlak na ně. Oni skutečně nepřeruší jejich vazby na Hizballáh a Írán. Myslíme si, že by měli zaplatit cenu za raketové útoky. Nemyslím si, že by si kdokoli v Izraeli přál, aby se Syřané usadili na Galilejském jezeře a aby my jsme byli opět bombardováni.“

Vicepremiér Šimon Peres v úterý ve Washingtonu řekl, rodina Assadových, Háfíz a Bašár, oba promarnili vojenské a politické příležitosti. „V (roce) 1967 prohráli válku a od té doby ignorovali příležitosti od Kissingera, Baraka, Rabina, a Netanjahua,“ řekl Peres.

16.08.2006 00:00