Praha Jeruzalém

Sýrie, inspirovaná tím, co považuje za vítězství Hizballáhu, začíná vytvářet obdobnou gerilovou organizaci  ve stylu Hizballáhu, aby bojovala s Izraelem v naději na osvobození Golanských výšin. Deníku WorldNetDaily to ve středu sdělil představitel vládnoucí strany Baas prezidenta Bašára Assada.
Představitel mluvící pod podmínkou anonymity sdělil, že Sýrie na základě vojenské kampaně Hizballáhu proti Izraeli v uplynulém měsíci zjistila, že „bojování“ je s ohledem na zisk teritoria mnohem efektivnější než mírová jednání. Řekl také, že syrské gerily budou cvičeny vůdci Hizballáhu.

Prezident Assad ve středečním televizním projevu vyhlásil, že cesta „odporu“ Hizballáhu dosáhla během posledních čtyř týdnů bojů proti Izraeli výsledky. „Region se změnil kvůli úspěchům odporu (Hizballáhu),“ řekl Assad v proslovu před novinářskou asociací. Asad řekl, že členové Hizballáhu použili svou „vůli, odhodlání a víru“, aby se postavili izraelským zbraním, čímž libanonské milici umožnili porazit Izrael.

„Říkáme jim (Izraelcům) poté, co zakusili pokoření v posledních bitvách: vaše zbraně vás neochání – ani vaše letadla nebo rakety, dokonce ani jaderné zbraně. … Budoucí generace v arabském světě najdou cestu, jak Izrael porazit,“ řekl Assad. „Odpor je nutný, stejně jako je přirozený a legitimní,“ řekl syrský prezident tvrdící, že válka v Libanonu odhalila omezení vojenské moci Izraele. „Výsledkem války byl spíše neúspěch pro Izrael, jeho spojence a pány,“ řekl Assad.

Hizballáh tvrdí, že jeho cílem je osvobození farem Šibáa, malého území o 200 km čtverečních ležící mezi Sýrií, Libanonem a Izraelem. Farmy jsou poslední pozicí, kterou si Izraelci po stažení z nárazníkového pásma v Libanonu v roce 2000 drží. Většina západních analytiků soudí, že Hizballáh využívá farem Šibáa jako záminku pro podržení si zbraní pro zahájení konfliktu s židovským státem. Hizballáh je sponzorován Íránem a Sýrií.

Rezoluce o příměří, přijatá Izraelem na začátku týdne, požaduje jednání vedoucí k tomu, že se Izrael farem Šibáa vzdá.

Představitel strany Baas řekl deníku WorldNetDaily, že nová syrská skupina „odporu“ se nazývá Fronta za osvobození Golan a již je v procesu utváření. Jejím cílem bude navrácení Golan Sýrii. Izrael dobyl Golany, strategické horské teritorium, poté, co Sýrie využívala tuto oblast k útokům na Izrael v roce 1967 a poté v roce 1973. Golany sousedí s Izraelem, Sýrií i Libanonem.

Izraelští představitelé sdělili, že o Frontě za osvobození Golan nevědí. Fronta byla založena v červenci a bude se pokoušet o útoky na Izrael. Skupina se podle představitele strany Baas v současnosti skládá ze stovek syrských dobrovolníků, z nichž mnoho pochází z pohraničí na hranici s Tureckem. Sýrie pořádala registrace dobrovolníků pro skupinu již v červnu. Členy fronty budou Palestinci a nikoli členové syrské armády.

„Víme, že gerilový odpor proti Izraeli funguje,“ řekl. Nepoukázal přitom jen na konfrontaci Izraele s Hizballáhem, ale také k předchozímu „vítězství“ proti izraelské armádě (IDF) pomocí gerilové taktiky. „Poté, co bylo nastoleno příměří v (roce) 1973 (po Jomkippurské válce) vedla Sýrie 100 dní gerilové útoky  proti Izraeli na Golanských výšinách a ty byly úspěšné. IDF se stáhla 100 kilometrů za původní hranici příměří.“

Skutečně, poté, co Sýrie přijala příměří OSN v říjnu 1973, vedla sporadickou gerilovou kampaň proti izraelským jednotkám na Golanech, dokud nebylo dosaženo dohody o stažení v 31. března 1974, po níž se Izrael stáhl z některých částí teritoria.

17.08.2006 00:00 1