Praha Jeruzalém

Pracovníci Hizballáhu monitorují záběry izraelských i mezinárodních televizních zpráv z raketami bombardovaných území v Izraeli a takto získané informace pak využívají  k tomu, aby si upřesnili, kde který cíl leží a vyhodnotili, jak jsou úspěšní v zásazích na židovském území během několika posledních týdnů, řekl zkušený teroristický vůdce deníku WorldNetDaily.

Izraelská televize a mezinárodní zpravodajské služby jako Fox News, BBC, CNN a SkyNews pravidelně vysílaly, často i naživo, důsledky raketových útoků Hizballáhu na severu Izraele.

‚Samozřejmě, neustálý proud televizních zpráv je užitečný pro Hizballáh, aby se dozvěděl,  zda zasahuje cíle a lokalizuje strategické vybavení. Celé oddělení Hizballáhu monitoruje tyto záznamy,‘ řekl Abu Oudai, šéf raketové infrastruktury teroristické skupiny Mučednické brigády Al Aksá na Západním břehu.

Brigády Al Aksá, uznávané militantní křídlo strany palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, jsou zodpovědné za mnoho střeleckých útoků, vypuštěných raket a – společně s Islámským džihádem – za každý bombový útok v Izraeli za poslední dva roky.

Izrael tvrdí, že vysoce postavení vůdci Brigád, obzvláště buňky v Nábulusu na severu Západního břehu, koordinují své akce s Hizballáhem a získávají dotace z Íránu a Sýrie, proudící skrze kanály Hizballáhu. Několik vůdců Brigád řeklo otevřeně WorldNetDaily o napojení svých buněk na Hizballáh.

Od té doby, co Izrael začal před měsícem po útoku Hizballáhu svoji vojenskou kampaň v Libanonu, libanonská milice vypálila více než 3 100 raket na severoizraelská města, včetně Haify – třetího největšího sídla. Zhruba jedna třetina obyvatel Izraele je pod hrozbou raketových útoků. Doposud bylo raketami Hizballáhu zabito 49 Izraelců.

Aby mohl Hizballáh zasáhnout cíle v Izraeli, musí odpalovat své rakety ze specifických oblastí Libanonu za předpokladu znalosti vzdálenosti cíle a trajektorie letu rakety, jejíž hlavice nemá vlastní naváděcí systém.

Izraelští důstojníci zpravodajské služby říkají, že bývají velmi překvapení přesností raketových útoků Hizballáhu. Několik kaťuší zasáhlo přesně izraelskou vojenskou techniku a jiné strategické zařízení. Minulý týden bylo zabito 12 izraelských vojáků a dalších 12 bylo postřeleno raketami Hizballáhu ve službě v Kfar Giladi v Horní Galileji.

Abu Oudai, raketový šéf Al Aksá, řekl WorldNetDaily, že Hizballáh má ‚komunikační oddělení‘ se stovkami ‚referentů‘, kteří monitorují média, izraelskou společnost a vojenské přesuny i vysílání. Řekl, že ‚oddělení‘ obsahuje jak civilní, tak vojenské monitorování. Vojenská sekce se snaží odposlouchávat  izraelská vojenská zařízení a komunikaci. Civilní sekce, mimo jiné, překládá projevy izraelských vůdců a sleduje izraelská i mezinárodní média.

‚Hizballáh samozřejmě využívá některé televizní záběry k lepšímu prozkoumání izraelského zařízení, aby jej pak mohl lépe zaměřit,‘ řekl Abu Oudai. ‚Obzvláště izraelské zpravodajství, které pokrývá raketové útoky velmi rozsáhle a vysílá zprávy z izraelského území během celého dne.‘
Abu Oudai připouští, že pokud by zprávy pravidelně vysílaly záběry z území, kde jeho skupiny odpalují palestinské rakety Kassám na Izrael, ‚bylo by to pro ně také velice užitečné.‘

Hizballáh se veřejně chlubí tím, že má  komunikační oddělení, které zaměstnává 120 referentů pracujících nepřetržitě ve směnách, aby monitorovali izraelskou společnost a armádu Židovského státu. Izrael tvrdí, že Hizballáh byl proškolen v Íránu na metody shromažďování výzvědných informací a elektronické komunikace.

Během své vojenské kampaně v Libanonu objevily Izraelské ozbrojené síly několik vysoce technicky vyspělých  komunikačních zařízení Hizballáhu. Mnohé z nich v podzemních bunkrech podél izraelsko-libanonských hranic. V Bint Džbail, pevnosti Hizballáhu na severu Libanonu, pronikly izraelské jednotky do bunkru, v němž objevily zpravodajské informační sály s odposlouchávacím a sledovacím zařízením údajně vyrobeným v Íránu.
 
Abu Oudai prohlásil, že Hizballáh není závislý na informacích o izraelských cílech a raketových útocích z televizních záběrů.  ‚Je sice pěkné, že Hizballáh může sledovat zpravodajství, ale v podstatě to vůbec nemá zapotřebí. Hizballáh má desítky agentů v Izraeli, kteří mu poskytují potřebné informace. Mnohem lepší informace může také získat z jakýchkoliv jiných televizních zpráv,‘ řekl Abu Oudai.

Abu Oudai se v exkluzivním rozhovoru pro WorldNetDaily vyjádřil, že Hizballáh má rozvinutou síť, operující uvnitř Izraele a mající desítky agentů, většinou izraelské Araby, kteří poskytují libanonským teroristickým skupinám strategické informace o raketových cílech a umístění vojenské techniky. ‚(Hizballáh) dostává vysoce kvalitní informace od svých agentů v Palestině,‘ řekl Abu Oudai. ‚Je řeč o detailních mapách sousedních zemí, umístění vojenských základen a dennodenních zprávách z mnoha zdrojů, které hrdinům (Hizballáhu) pomáhají přesněji odpalovat rakety na severní Izrael.‘ Řekl, že agenti Hizballáhu posílají po raketových útocích informace o úspěšných či neúspěšných zásazích.

Izraelští zpravodajové řekli pro WorldNetDaily, že jsou si ‚velmi dobře vědomi‘ té možnosti, že špionážní síť Hizballáhu v současné době působí v Izraeli a pracují proto na jejím zničení.

Nejméně 12 podezřelých agentů Hizballáhu bylo zadrženo v uplynulém roce včetně Jasaana Athamleha – vůdce arabsko-izraelské politické koalice. Athamleh byl zatčen před sedmi měsíci společně se svým bratrem a je považován za vysoce postaveného agenta Hizballáhu. Nedávno bylo také odhaleno, že těsně před vypuknutím bojů 12.června byl zadržen kanadský profesor obviněný ze špionáže pro Hizballáh.

V roce 2002 usvědčil Izrael  Araba – Drúze (drúzové – sekta vzniklá odštěpením od ismailitů) – podplukovníka IDF ze špionáže pro Hizballáh výměnou za peníze  a drogy. Státní zástupci říkají, že podplukovník zásoboval Hizballáh zprávami o vojenských přesunech, detailními informacemi o slabých bodech podél izraelské hranice a dokonce mapou Tel Avivu s vyznačenými skladišti plynu a elektřiny.

Bezpečnostní zdroje mají podezření, že většina agentů Hizballáhu operující v Izraeli je arabsko-izraelského původu. Říká se, že nejúrodnějším místem pro nábory nových členů je Mekka, do níž cestují arabsko-izraelští poutníci (jak vyžaduje islám). Jelikož Saudská Arábie nepřijímá Izraelce, izraelští Arabové mohou cestovat do Jordánska, kde dočasně vymění své pasy za jordánské průkazy. Ty pak mohou používat pro vstup na území Saudské Arábie.

Zdroje uvádějí, že izraelští agenti Hizballáhu dostávají pokročilý výcvik od Hizballáhu a od členů Íránské revoluční gardy. ‚Hizballáh s pomocí Íránu pracuje jako armáda suverénní země,‘ uvedl pracovník tajné služby. ‚To zahrnuje i verbování nových členů a rozvoj špionážní sítě.‘

11.08.2006 00:00 3