Praha Jeruzalém

Izraelský premiér Ehud Olmert ve středu zopakoval své odhodlání prosadit jednostranné stažení z Judska a Samaří bez ohledu na to, že násilí v Libanonu a Gaze, které nastalo po takovýchto evakuacích, se rovná vítězství „palestinského odporu“ a je pro teroristy důkazem toho, že židovský stát můžebýt zničen.

Abu Mámun, vůdce teroristické skupiny Mučednické brigády Al-Aksá v Džanínu, řekl, že jsou na počátku nové éry v regionu, která prolomí psychologickou zeď i ideji, že Izrael je nepřemožitelný. Brigády, prohlášené za „vojenské křídlo“ strany Fatáh předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, jsou odpovědné za bezpočet střeleckých útoků, odpálených raket a společně s Islámským džihádem za všechny sebevražedné atentáty uvnitř Izraele za poslední dva roky.

Podle Olmerta, čelícího kritice ze všech stran politického spektra, bude výsledkem bojů Izraele v Libanonu vytvoření nové dynamiky k prosazení jeho plánu na evakuaci Judska a Samaří. Olmert již podobná slova pronesl při své návštěvě skupiny Izraelců evakuovaných loni v srpnu z Pásma Gazy. Olmert vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o stažení osad bylo správné a že je dnes pro Izrael dobré, že tam osadníci nejsou.

Pro teroristické šéfy jako je Abu Mámun však jsou Olmertova slova důkazem, že útoky na Izraelce jsou účinné – ti vidí, že předchozí stažení následovala po arabském násilí.
„Vyhráli jsme válku v Libanonu, když (tehdejší premiér Ehud) Barak utekl v noci stažením se z Libanonu (v roce 2000). Vyhráli jsme první intifádu (zahájenou proti Izraelcům v roce 1987), když (izraelský premiér Jicchak) Rabin zavolal (vůdci OOP Jásiru) Arafatovi, aby dojednali dohody z Osla v roce 1993 pouze za účelem zastavení intifády.“ „Stažení z Gazy je prvním výsledkem naší druhé intifády (zahájené v roce 2000) a vidíme, že Olmert stál mluví o druhém stažení ze Západního břehu, a nyní je Izrael pod raketovou palbou. Toto je skvělé období a já věřím, že nová éra.“

-zkráceno-

04.08.2006 00:00 2