Praha Jeruzalém

Podle kolujících řečí se vdova po Jásiru Arafatovi vdala za švagra tuniského prezidenta, který si měl vzít její sestru, ale kvůli dědictví si zvolil Suhu.

Takže on nynějška se jmenuje Suha al-Trablusi. Suha Arafatová si před časem tajně provdala za Lahasna al-Trabulsiho, švagra tuniského prezidenta Zinea el-Abidine Ben Aliho, informovala tuniská webová stránka. Prezident a jeho manželka Leila Ben Ali sňatek Suhy a Lahasna požehnali.

Sňatek následoval po vlně povídaček v Tunisku podle nichž si al-Trabulusi plánoval vzít sestru Suhy. Podle hodnověrných zdrojů se však před několika měsíci rozvedl, aby si vzal Suhu a nikoli její sestru. Důvodem zájmu o ni má být její majetek.

Po Arafatově smrti odmítla Suha žít na palestinských teritoriích nebo v nějakém jiném arabském hlavním městě než v Tunisu, kde si užívá blízkých vztahů s tuniským prezidentem a jeho chotí.

Před necelými dvěma roky, po smrti Arafata (zemřel 1.11.2004) si Suha nechala slíbit od Mahmúda Abbáse, že na základě dohody, kterou jí Arafat ze smrtelné postele poslal, jí bude vyplácena částka 22.000.000 dolarů ročně na pokrytí jejího nákladného životního stylu v Paříži.

Abbás a palestinští představitelé byli nuceni se Suhou jednat, protože ta v souladu s francouzským právem „vytvořila hmatatelná fakta“ díky nimž zabránila členům samosprávy navštívit umírajícího Arafata nebo rozhodnout o odpojení zařízení pro podporu životních funkcí, dokud nedostala požadovaný slib. Představitelé samosprávy považovali za nejvhodnější zaplatit jí a tuto epizodu skončit.

Peníze, které dostala Suha pocházejí z „tajného pokladu“ Palestinské samosprávy spravovaného osobně prezidentem samosprávy. Hodnota tohoto jmění je odhadována na 4.000.000.000 dolarů, které jsou uchovávány na různých bankovních účtech v Tel Avivu, Londýně a Zurichu.

16.08.2006 00:00 10