Praha Jeruzalém

Libanonská francouzskojazyčná publikace Libanonscopie cituje nejmenovaného představitele Hizballáhu potvrzujícího, že bombardování Kany bylo záměrným podvodem připraveným Hizballáhem. Zdroj uvádí, že Hizballáh v budově záměrně ubytoval postižené děti a na střechu umístil odpalovač raket, aby provokoval izraelské letectvo. Při útoku byly zabity desítky lidí, z nich mnoho dětí.

Publikace spjatá s „Jednotkami 14. března“ – protisyrskou křesťanskou skupinou – cituje zdroj, který říká, že tento čin byl vykonán s cílem získat si mezinárodní sympatie a znemožnit realizaci sedmibodového plánu libanonského premiéra Siniory, jehož posledním bodem je požadavek odzbrojení Hizballáhu.

Publikace cituje nejmenovaného představitele říkajícího, že Hizballáh zvolil Kanu kvůli jejímu významu: „Použili Kanu, protože tato vesnice se již stala symbolem kvůli vraždění nevinných civilistů, a tak připravili Kanu 2.“ Kfar Kana byla ústředním dějištěm podobného incidentu v roce 1996 při operaci Hrozny hněvu, která zde byla ukončena poté, co izraelská bomba omylem zasáhla velitelství jednotek OSN v Kaně, kde byli ubytováni civilní uprchlíci.

Vyšetřování nynějšího incidentu v Kaně izraleskou armádou stále pokračuje a předběžné výsledky indikují, že v blízkosti domy bylo zjištěno odpálení rakety, přičemž modus operací izraelského letectva požaduje zasažení jakéhokoli objektu či budovy v daném akčním rádiusu takovéto palby.

02.08.2006 00:00 3