Praha Jeruzalém

Rozpaky v Jeruzalémě: Generální tajemník Kofi Annan  oznámil, že po žádosti Izraele a Hizballáhu přijímá funkci prostředníka při vyjednávání o propuštění vězňů. Představitelé Izraele ale popírají, že by takovou žádost učinili.
Annan během dnešní návštěvy Saudské Arábie oznámil, že Izrael a OSN se dohodli na stanovení styčného člověka pro vyjednávání a že Hizballáh svého člověka jmenuji již brzy. Řekl také, že nezveřejní jejich jména, aby jednání mohla zůstat utajená. Podle Annana je zde snaha o vytvoření trojcestného mechanismu, kterým bude učiněna dohoda.

Zdroje z premiérské kanceláře nicméně říkají, že Annana nikdo nežádal, aby se stal prostředníkem. „Nepotřebujeme prostředníka, potřebujeme realizovat rezoluci č. 1701, která hovoří o bezpodmínečném propuštění vojáků. To je důvod, proč nežádáme smír. Chceme, aby propustili vojáky. V případě, že budou vojáci předáni libanonské vládě, požádáme Annana aby je pomohl přivést domů.
Představitelé Izraele dodali, že je pravdou, že požádali Annana o pomoc při řešení situace a přivedení vojáků, ale nikdo ho nežádal aby se stal prostředníkem. „Existuje rezoluce OSN a pokud nyní budeme akceptovat jednání o smíru, bude to znamenat, že od tohoto rozhodnutí OSN ustupujeme.“

05.09.2006 00:00 1