Praha Jeruzalém

Americký židovský výbor žádá odpověď od generálního tajemníka OSN Kofiho Annana ve věci výstavy antisemitských karikatur a konference o popírání holocaustu, která se konala v Íránu během návštěvy Kofiho Annana tento týden. Výbor se domnívá, že neschopnost zaměřit pozornost na téma antisemitismu, který je íránských režimem podporován, bude interpretována jako tichý souhlas. Annan výstavu oficiálně neodsoudil.
Annan řekl, že vražedné nacistické akce jsou nepopiratelným historickým faktem, a že „musíme naše děti učit, co se během druhé světové války stalo a zajistit tak, že už se to nebude opakovat.“

Pro připomenutí: íránská vláda uspořádala soutěž karikatur na téma holokaust jako odpověď na zveřejnění karikatury proroka Mohammeda v dánském tisku. Írán také oznámil, že na podzim letošního roku chystá uspořádání zvláštní konference na téma popírání holocaustu. „Tragédie Židů není svaté téma, o kterém by se nemohlo diskutovat,“ řekl na tiskové konferenci íránský ministr zahraničí , Hamid- Reza Asefi.
Asefi také dodal, že navštívil nacistické tábory ve východní Evropě a že to vypadá příliš zveličeně.

05.09.2006 00:00 9