Praha Jeruzalém

Bývalý prezident Íránu Mohammed Chátamí napadl současného íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Řekl, že Ahmadínedžád způsobil hrozivou škodu Íránu na mezinárodní scéně.

Chátamí toto řekl sionistickému ortodoxnímu rabínovi Arthurovi Schneierovi na setkání v New Yorku. Schneier, který se narodil v Maďarsku a přežil holokaust, je považován za spolupracovníka bývalého ministerského předsedy Ariela Šarona, zástupce ministerského předsedy Šimona Perese a ostatních izraelských vůdců.

„Já nepotřebuji různé druhy potvrzení, jestli k holokaustu došlo, nebo ne. Já sám jsem přežil holokaust a Ahmadínedžádova slova jsou pro mě sedmkrát horší,“ řekl Schneier Chátamímu.

Chátamí řekl, že hodlá prohlásit záležitost holokaustu jako historický fakt. Opět se vyjádřil, že Ahmadínedžád způsobil těžkou škodu své zemi Íránu v mezinárodním měřítku, hlavně pokud jde o Německo. „Ahmadínedžád ztrácí podporu uvnitř Íránu,“ řekl bývalý íránský prezident.

V průběhu jeho dvoutýdenní návštěvy ve Spojených státech odsoudil Chátamí terorismus a shromáždil podporu vyřešení sporů mezi Izraelem a Palestinci.

15.09.2006 00:00 1