Praha Jeruzalém

Chasidský žid byl minulý týden nucen opustit let společnosti Canada Jazz z Montrealu do New Yorku poté, co si nervózní pasažéři stěžovali na jeho způsob modlení na sedadle před startem letadla.

Když letadlo pojíždělo k vzletové dráze, několik pasažérů si všimlo muže modlícího se na svém sedadle a varovali posádku letadla na podezřelé a nevyzpytatelné chování. Letuška přistoupila k pasažérovi a řekla mu, že ví, že není muslim, ale že znervózňuje několik pasažérů.
Mluvčí společnosti Canada Jazz řekl, že pasažér nemluvil anglicky ani francouzsky a posádce nezbývalo nic jiného, než vrátit se a najít tlumočníka. „Situace na palubě letadla byla napjatá. Více než jeden pasažér si na něj stěžovali. Posádka neměla jinou možnost, než vzít ohled na ostatní pasažéry,“ řekl. Když se letadlo vrátilo zpět k bráně, byl pasažér eskortován pryč a letadlo vzlétlo bez něj. Pasažérovi bylo povoleno pokračovat do New Yorku dalším letem o hodinu a půl později.

Jeden z pasažérů letu mluvil po incidentu s médii a řekl, že muž se nemodlil nahlas, ale že se kýval na svém sedadle vpřed a vzad. Židovští vůdci v Montrealu nazvali incident necitlivým a řekli, že letuška měla vysvětlit pasažérům, že se muž pouze modlí a nikoho neohrožuje. Zdroje v Židovském společenství nazvali rozhodnutí rasistickým a kanadská organizace B′nei Brith nabídla uspořádání kurzu náboženské tolerance pro zaměstnance aerolinek.

07.09.2006 00:00 10