Praha Jeruzalém

Katarské noviny Al-Šarq informují, že dohoda o propuštění vojáka Gilada Šalita se připravuje a prý zahrnuje také propuštění 1 400 palestinských vězňů. Dohoda podle katarského listu obsahuje postupné propouštění vězňů, zastavení zabíjení ze strany Izraele a uvolnění finanční toků pro Palestinskou samosprávu. To vše výměnou za návrat Gilada Šalita a zastavení raketových útoků na Izrael.
Zpráva říká, že v první fázi dojde k propuštění Šalita současně s 300 vězni. Dále bude následovat další skupina 300 vězňů a další skupina 200 vězňů na konci prosince.
Izraelské zdroje říkají, že dohoda nezahrnuje Marwana Barghútiho, jednoho z vůdců palestinských teroristů, který si v izraelském vězení odpykává doživotní trest za účast při teroristických útocích během druhé intifády.
Podle zprávy je dohoda výsledkem mezinárodních snah Egypta, Kataru, Saudské Arábie a Turecka.
Ministerský předseda vlády Hamásu, Ismaíl Haníja říká, že rozhodný vliv na pokroku v jednáních mají zejména představitelé Egypta.
Izraelský ministerský předseda, Ehud Olmert, na setkání s parlamentními výbory pro zahraniční vztahy a obranu řekl, že o žádné dohodě neví a že poprvé se o ní doslechl z médií.

05.09.2006 00:00 2