Praha Jeruzalém

Organizace Hamas a Fatah se dohodly na vytvoření vlády národní jednoty, která přijme „dokument palestinských vězňů“ a bude moci začít jednat s Izraelem. Tento krok by také mohl odstranit uvalené mezinárodní sankce a pomoci Palestincům v ekonomické obnově.
Dvě hlavní frakce Palestinské samosprávy plánují rozpuštění vlády Hamásu během 48 hodin a vytvoření vlády složené z ministrů Hamásu i Fatahu. Funkce ministerského předsedy ale pravděpodobně zůstane i nadále v rukách Ismaila Hanyii, Mahmúd Abbas bude i nadále zastávat funkci předsedy Palestinské samosprávy.
Dohoda na vytvoření takové vlády je založena na tzv. „Vezeňském dokumentu“, který byl přijat prominentními vězni z řad Fatahu, Hamásu a Islámského džihádu, kteří jsou vězněni v Izraeli. Dokument obsahuje uznání Izraele Hamásem, volá po řešení ve formě vytvoření dvou států, přijímá celo-arabskou mírovou koexistenci s Izraelem a dovoluje Abbasovi jednat s Izraelem.
Izraelská reakce se dá nazvat opatrným optimismem. Ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, ve své reakci řekla, že Abbas může vytvořit jakoukoliv vládu chce, ale že Hamás bude stále teroristická organizace a aby získal legitimitu, musí akceptovat podmínky. Mimo jiné také uznat právo Izraele na existenci.
Na společné tiskové konferenci se španělským ministrem zahraničí, Miguelem Moratinosem, Liniová dodala, že pokud palestinská vláda národní jednoty nepřijme podmínky stanovené mezinárodním společenstvím, k žádnému pokroku nedojde. Podle Liniové má Abbas dvě možnosti: zvolit cestu akceptování mezinárodních podmínek, která může vést k posunu nebo druhou cestu – jít s těmi, kteří tyto podmínky neakceptují a dostat se do další slepé uličky.

12.09.2006 00:00