Praha Jeruzalém

Major-general Amos Yadlin, šéf izraelské vojenské rozvědky, informoval izraelskou vládu o tom, že Írán předpokládá, že poskytne hnutí Hizballáh 150-180 milionů dolarů na obnovu domů zničených izraelským bombardováním během války. Dále také informoval že Sýrie se chystá vytvořit hnutí ve stylu Hizballáhu, které by mělo proti Izraeli bojovat na Golanech.
Hizballáh se v současné době snaží najít další způsoby odporu proti Izraeli. Například využít Palestince k otevření bojů na několika místech, tedy krok o který se neúspěšně pokusili už během války. Podle Yadlina také není v nejlepším zájmu Hizballáhu být spojován s Al-Kajdou nebo celosvětovými hnutími džíhádu.
Od vstoupení příměří v platnost je izraelská armáda úspěšná v odkrývání podzemních bunkrů vybavených zařízeními na vystřelování raket Kaťuša. Tyto bunkry jsou momentálně likvidovány armádou.
K tématu íránského jaderného programu Yadlin varoval, že mezinárodní sankce Írán od jaderného programu neodradí. „Írán ukazuje velké odhodlání a pokračuje v obohacování uranu. Přetahují se o čas a chtějí pokračovat s výzkumem. Domníváme se, že mezinárodní tlak na Írán by měl být zvýšen, ale nátlak ani sankce je nezastaví.“

11.09.2006 00:00 3